قبل از تزریق بوتاکس

سرتیتر ها

قبل از تزریق بوتاکس

بوتاکس، سمی کشنده است که تاکنون به سلامت بشر خدمت‌های بسیاری کرده است. این ماده که از نوعی باکتری به‌نام «کلستریدیوم بوتولینوم» به‌دست می‌آید اوایل برای بهبود انحراف چشم بیماران به‌کار گرفته می‌شد. از همان زمان متخصصان متوجه شدند بیمارانی که برای اصلاح انحراف چشم از این باکتری استفاده کردند چروک‌های ظریف اطراف چشم آنها همزمان با رفع انحراف چشم‌شان کم می‌گردد.

 

قبل از تزریق بوتاکس

به این ترتیب بود که بوتاکس جای خود را میان عمل‌های زیبایی باز کرد و استفاده از آن در سراسر جهان باب شد، اما استفاده از این ماده آن‌طور که به‌نظر می‌رسد بی‌خطر نبوده است و استفاده از آن برای همه افراد و تمامی ‌نواحی صورت مجاز نمی باشد. دکتر حسین احمدی، متخصص پوست، مو و زیبایی در ادامه به شما می‌گوید که تزریق بوتاکس چه زمانی دردسرساز  می شود.

 

قبل از تزریق بوتاکس | تزریق بوتاکس | بوتاکس

 

تزریق بوتاکس فقط در نواحی خاص ، قبل از تزریق بوتاکس

بوتاکس سمی می باشد که عضله را از کنترل خارج می‌کند و قدرت انقباض و انبساط را از آن می‌گیرد. درواقع این ویژگی نوعی عارضه محسوب میگردد اما علم پزشکی از آن به‌نفع انسان استفاده می کند. حال اگر این سم در نواحی نامناسب یا بیش از اندازه مورداستفاده قرار گیرد، می‌تواند باعث عوارضی جدی همچون اختلال در تنفس و حتی مرگ گردد که تنها چاره پیشگیری از این عوارض مراجعه به متخصص متبحر و حاذق می باشد.

تزریق بوتاکس در تمام نقاط صورت و بدن امکان‌پذیر نمی باشد. برای مثال اگر در اطراف لب تزریق گردداحتمال اینکه فرد در صحبت کردن، خندیدن و جویدن غذا با مشکل مواجه شود وجود دارد یا اگر در ناحیه گردن استفاده گردد، قدرت بلع را مختل می‌کند. تزریق در ناحیه پیشانی یا زیر پلک نیز اگر به‌طور صحیح انجام نگردد، می‌تواند افتادگی پلک یا دوبینی و مشکل در بستن پلک موقع خواب ایجاد کند.

عدم تقارن از دیگر عوارض تزریق بوتاکس با شیوه نادرست می باشد که می‌تواند براثر تزریق دوزهای متفاوت در دو طرف صورت ایجاد گردد. البته اگر فرد فقط در قدرت عضله یا عصب یک طرف صورت مشکل داشته باشد تزریق باید در دو طرف با دوزهای متفاوت انجام گردد یا اینکه نقطه مقابل دست نخورده باقی بماند.

 

قبل از تزریق بوتاکس | تزریق بوتاکس | بوتاکس

 

قبل از تزریق بوتاکس

سردرد و علائم سرماخوردگی طبیعی است

هما‌ن‌طور که ذکر شد اولین نکته در تزریق بوتاکس، آگاهی از محل صحیح تزریق و دوز مناسب برای هر محل می باشد. اگر میزان این دوز کمتر از حد لازم باشد عضله از کار نمی‌افتد. اگر هم بیش از حد باشد عارضه ایجاد می‌کند. گاهی اوقات پس از تزریق به‌طور موقت علائم سرماخوردگی یا سردرد ایجاد می گردد. البته برعکس آن نیز وجود دارد و بعضی سردردهای عصبی و میگرنی با تزریق بوتاکس بهبود پیدا می‌کنند.

بوتاکسی که برای موارد دیگر مثل کاهش تعریق کف دست، زیر بغل و… تزریق می گردد هم اگر با رعایت استانداردهای لازم نباشد و توسط فرد متخصص انجام نشود احتمال بروز عارضه را دارد. برای مثال اگر در کف دست بیش از حد بوتاکس زده شود یا در ناحیه اشتباه تزریق شود، قدرت فرد در به‌دست گرفتن اشیا مختل میشود.

 

بوتاکس ایرانی قابل اعتماد می باشد ، قبل از تزریق بوتاکس

از آنجایی که این ماده سمی می باشد باید برای استفاده انسان، تغییراتی روی آن انجام گردد تا به بدن آسیب نرساند. این روند، محاسبات و فناوری پیچیده‌ای دارد و شرکت تولیدکننده باید درمورد آن اطلاعات کافی داشته باشد. همچنین محصولات تولیدی باید مورد تایید مراکز علمی دنیا قرار بگیرند. متاسفانه قیمت بالا و تجارت پرسود بوتاکس باعث شده بعضی تولیدکننده‌ها بدون رعایت استانداردهای لازم این محصول را تولید و به بازار عرضه کنند.

احتمال ایجاد عارضه براثر چنین بوتاکس‌هایی بالا می باشد، بنابراین حتما باید از بوتاکس‌های شناخته شده و مطمئن استفاده کرد. در این زمینه، انگلیس اولین تولیدکننده بوتاکس می باشد. بعد از آن هم بوتاکس‌های کره‌ای و ایرانی به بازار آمدند. این محصولات دارای مجوز از وزارت بهداشت می باشند و سال‌ها می باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

قبل از تزریق بوتاکس | تزریق بوتاکس | بوتاکس

 

تمام عوارض موقتی هستند

اغلب عوارض ایجاد شده توسط بوتاکس موقتی  می باشند چراکه درمان با این دارو موقت می باشد و باید هر 4 تا 6ماه تکرار گردد، بنابراین اگر فرد براثر تزریق در محل اشتباه دچار افتادگی پلک و… شده باشد باید صبر کند تا اثر دارو از بین برود. اما اگر اشتباهی در شیوه تزریق نباشد و فقط مقدار کمی از دارو به عضلات مجاور نشت کرده باشد، علائم حاصل از آن ظرف یک تا دو هفته برطرف می‌شوند. بوتاکس تقریبا عارضه دائمی و طولانی‌مدت ندارد، مگر اینکه استاندارد‌های لازم را نداشته باشد و ایجاد حساسیت‌های شدید کند. در این صورت آثار آلرژیک ممکن می باشد مدت طولانی‌تری در بدن باقی بماند.

 

چه کسانی نباید تزریق بوتاکس کنند؟

گروهی از افراد مجاز به مصرف بوتاکس نمی باشند ازجمله مبتلایان به اختلالات سیستم عضلانی یا سیستم عصبی، کسانی که عفونت فعال در ناحیه تزریق دارند، افرادی که دچار تبخال در ناحیه می باشند ، خانم‌های باردار و شیرده همچنین کسانی که سیستم دفاعی بدن‌شان ضعیف می باشد.

در بیمارانی که از دوزهای بالای داروی ضدانعقاد استفاده می‌کنند نیز نباید بوتاکس تزریق گردد زیرا هرگونه برخورد سوزن با پوست‌شان باعث خونریزی و کبودی می گردد. اما آنهایی که از دوز کمتری استفاده می‌کنند، مشکلی برای تزریق بوتاکس ندارند.

 

قبل از تزریق بوتاکس | تزریق بوتاکس | بوتاکس

 

 

قبل از تزریق بوتاکس در انتخاب پزشک بسیار دقت کنید

برای تزریق بوتاکس در مرحله اول می‌توان به متخصص پوست مراجعه کنید. جراحان پلاستیک، متخصصان گوش و حلق و بینی، جراحان فک و صورت و چشم‌پزشکان نیز مجاز به تزریق بوتاکس می باشند. باید توجه داشت که جراح پوست، متخصص لیزر، متخصص زیبایی و متخصص کاشت مو درواقع همان متخصصان پوست هستند که دوره‌های جراحی، لیزر یا کاشت مو را گذرانده‌اند. متاسفانه ذکر این عناوین به تنهایی، مردم را گیج کرده و به اشتباه می‌اندازد چراکه بعضی افراد سودجو بدون تخصص از آنها استفاده می‌کنند.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “قبل از تزریق بوتاکس” دیدگاه می‌گذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چقدر مفید بود ؟