بوتاکس

استفاده از بوتاکس در علم پزشکی بیش از ۵۰ سال است؛ اما استفاده از آن برای رفع چین و چروک خطوط پوستی حدود 20 سالی است که رواج پیدا کرده است.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده و باعث فلج شدن عضلات می‌شود. تزریق بوتاکس یکی از روش‌های جوانسازی پوست است که بعنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کارآیی را دارد.

بوتاکس چگونه عمل میکند؟

این عمل باید توسط پزشک متخصص انجام شود و به هیچ نوع بیهوشی نیاز ندارد. پس از پاک کردن پوست، به عضلات موردنظر تزریق میشود. توکسین موجود در محلول، پیام های عصبی ماهیچه های اطراف محل تزریق را مسدود کرده، در نتیجه عضلات شل شده و دیگر نمی‌توانند منقبض شوند. این انقباض عضلات باعث کاهش فعالیت آنها و در نهایتا صاف شدن چروکها میشود. در صورت توقف درمان، ماهیچه ها دوباره فعال شده و فرایند پیری ادامه خواهد یافت.

خطرات احتمالی تزریق بوتاکس

این روش نسبتا بی‌خطر است، البته اگر توسط یک پزشک با تجربه انجام شود. با این حال، مثل تمامی روش های درمانیعوارض احتمالی هم وجود دارد. با اینکه این عوارض بسیار نادر هستند، باز هم باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید. اگر این موارد برای شما پیش آمد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

تزریق بوتاکس بهترین انتخاب برای حذف چین و چروک های ماندگار پوست است که به دلیل انقباض های عضلانی پوست به وجود آمده است. تزریق بوتاکس در شرایطی که توسط متخصص این کار انجام شود و از مواد استاندارد و مناسب برای بیمار استفاده شود، از جمله روش های زیبایی است که عوارض بسیار اندک و ناچیز مثل کبودی مختصر بعد از تزریق خواهد داشت. تزریق بوتاکس در مقایسه با دیگر روش های زیبایی محدودیت سنی ندارد و متناسب با تشخیص پزشک و نیازی که صورت فرد دارد توسط پزشک برای او تجویز و تزریق می شود .
در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید یا داروی خاصی مصرف می کنید، حتما پیش از تزریق پزشک خود را در جریان قرار دهید .

تزریق بوتاکس روشی سریع و مؤثر برای رفع چروک های بین ابروها، پیشانی و کنار چشم ها است.

بطورکلی خطوط اخم در بوتاکس دو نوع هستند :

نوع ثابت که در حالت آرامش هم وجود دارند و به تنهایی با بوتاکس از بین نمی روند و نیاز به تزریق فیلر دارند.
نوع حرکتی که با زدن بوتاکس و ممانعت از اخم کردن، به طور کامل از بین می روند.

بوتاکس زیربغل و کف دست :

همچنین از بوتاکس برای درمان تعریق بیش ازحد زیربغل و کف دست نیز استفاده میشود که بسیار مؤثر بوده، و عوارض و مشکلات درمانهای دارویى و جراحى را ندارد. در تصور عامه مردم، تعریق زیاد بدلیل عدم رعایت بهداشت فردى است، در نتیچه فرد مبتلا اعتمادبه نفسش را از دست مى دهد، و در مواردى باعث اضطراب، افسردگى، وسواس و نهایتاً اختلال در عملکردهای روزانه میگردد.
بوتاکس از طریق قطع ارتباط اعصاب محرک سمپاتیک با غدد عرق، مانع از ترشح عرق می شود و نتیجه برای افراد مبتلا بسیار رضایتبخش و موثر است.


دوران نقاهت چقدر طول می‌کشد؟

بوتاکس را روش «ساعت ناهار» می‌نامند، چرا که بیماران می‌توانند بعد از انجام تزریق بلافاصله به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند. به هیچ برش، بخیه یا باندپیچی نیاز ندارد. عوارض جانبی آن بسیار خفیق هستند: کبودی، تورم یا قرمزی اطراف محل تزریق و همینطور سردردهای جزئی. بیمار نباید بعد از انجام طزریق تا چهار ساعت دراز بکشد و به مدت دوازده ساعت از مالش دادن موضع اجتناب کنند، چرا که ممکن است محلول تزریق شده به سمت سایر نقاط بدن حرکت کند.
اکثر بیماران می‌گویند که نتایج درمان حدود ۴ تا ۶ ماه محسوس است. به تدریج، عضلات توانایی خود را برای انقباض به دست می‌آورند و چین و چروک‌ها دوباره ظاهر می‌شوند. بسیاری از بیماران برای جلوگیری از این اتفاق تزریق بوتاکس را تکرار می‌کنند.