سوختگی پوست را چگونه می توان از بین برد؟

سرتیتر ها

سوختگی پوست را چگونه می توان از بین برد؟

سوختگی پوست را چگونه می توان از بین برد؟

 

یکی از عوارض شایع سوختگی، تغییر رنگ محل سوختگی می باشد که جای آن تا مدت‌ها باقی خواهد ماند .

 

گاهی در اثر سوختگی، سلول‌های رنگدانه‌ساز از بین خواهند رفت که این مساله باعث روشن‌ شدن رنگ آن نواحی پوست بعد از ترمیم می گردد.

 

یکی از عوارض شایع سوختگی، تغییر رنگ محل سوختگی می باشد که جای آن تا مدت‌ها باقی خواهد ماند اما علت این تغییر رنگ چیست و آیا راه‌حلی برای رفع آن وجود دارد یا نه؟ از نظر علمی، علت تیرگی پوست هنگام سوختگی این است که رنگدانه‌های لایه‌های سطحی پوستی که آسیب‌ دیده، آزاد می‌شوند و به لایه‌های عمقی‌تر نفوذ می‌کنند. ماکروفاژهای لایه میانی پوست این رنگدانه‌ها را می‌بلعند و در نتیجه پوست آن ناحیه تیره‌تر می‌شود. البته تغییر رنگ پوست بر اثر سوختگی محدود به تیره‌شدن نیست.

گاهی در اثر سوختگی، سلول‌های رنگدانه‌ساز از بین می‌روند که این مساله باعث روشن‌تر شدن رنگ آن نواحی بعد از ترمیم می‌شود. در صورت قابلیت ترمیم پوست، ظرف مدت 6 ماه تا یک سال رنگ پوست به حالت اولیه باز خواهد گشت ولی اگر در این مدت رنگ پوست به حالت اول برنگردد، احتمال ترمیم آن کم می باشد و برای برطرف کردن آن باید از تکنیک‌های درمانی جدید استفاده کنیم.

اگر پوست محل آسیب‌دیده تیره‌تر باشد، لیزردرمانی برای برطرف کردن تیرگی موثر است. در این روش که چندمرحله دارد، طول موج‌های خاص لیزر باعث انهدام ماکروفاژهای ناحیه و پراکندگی تدریجی رنگدانه‌ها می‌شود.

لکه‌های روشن‌تر پوست را نیز می‌توان با استفاده از تاتوهای کمرنگ تا حد قابل‌قبولی برگرداند. البته تکنیک‌های دیگری هم برای این کار وجود دارد که بسیار زمان‌بر است. مثلا پزشک متخصص می‌تواند در چند مرحله، قطعه‌های بسیار کوچکی از نواحی دیگر پوست بر‌دارد و آن را جایگزین نقاط آسیب‌دیده کند. البته از این روش بیشتر در درمان بیماری‌هایی مانند لک و پیس یا برص (ویتیلیگو) استفاده می‌شود.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “سوختگی پوست را چگونه می توان از بین برد؟” دیدگاه می‌گذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چقدر مفید بود ؟