اپیلاسیون اندام تناسلی زنان

سرتیتر ها

اپیلاسیون اندام تناسلی زنان

اپیلاسیون اندام تناسلی زنان

عوارض اپیلاسیون ناحیه تناسلی ؟
اپیلاسیون به معنای از بین بردن موهای زائد در هر قسمت از بدن و به هر صورت و روشی است. این روش یکی از بهترین روش‌های برطرف کردن موهای زائد و ناخواسته می‌باشد و می‌تواند فرد را از شر موهای زائد خلاص کند. معمولا اپیلاسیون بدن از طریق روش‌هایی مثل لیزر، الکترولیز، استفاده از چسب خاص (موم)، بند انداختن و … انجام می گیرد. مناطقی که با استفاده از اپیلاسیون موهای زائدشان برداشته می‌شود شامل اندام فوقانی، زیربغل، کشاله ران، اندام تحتانی، تنه و ناحیه تناسلیمی باشد.
اپیلاسیون موهای ناحیه تناسلی در کشور ما مانند اکثر کشورهای دنیا رواج پیدا کرده است. این احتمال که در آرایشگاه‌ها یا مراکز اپیلاسیون موارد بهداشتی رعایت نشود همیشه امکان پذیر است. استفاده از ظرف‌های موم مشترک، وسایل مخصوص اپیلاسیون برای چند نفر و موارد دیگر می‌تواند بدن فرد را در مقابل هجوم انواع ناراحتی‌های پوستی و ویروسی قرار دهد. در مواردی که شما ناقل یک بیماری باشید امکان انتقال بیشتر خواهد بود. استفاده از وسایل مشترک و زخم روی بدن فرد مکان‌هایی ایده‌آل برای ورود بیماری‌های پوستی مانند زرد زخم، زگیل و یا تبخال است.
1- بیماری پوستی مولوسکوم
تحقیقات نشان داده است یر خلاف باور اکثر زنان که اپیلاسیون ناحیه تناسلی باعث تمیزی و جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی می‌شود این عمل باعث تحریک پوست و احتمال ابتلا به بیماری پوستی‌ای بنام مولوسکوم (Molluscum Contagiosum) را به شدت در زنان افزایش می‌دهد.
مولوسکوم یک عفونت ویروسی و واگیردار پوست است که به صورت ضایعات متعدد و گرد و گنبدی شکل و نفادار به رنگ صورتی و مومی شکل (جوش های سفید و صورتی مرواریدی شکل) به ابعاد حدود 5 میلی متر در تنه و اندام ها  مشخص می شود. براساس نتایج تحقیقاتی که روی تعدادی ازخانم‌هایی که مبتلا به بیماری پوستی مولوسکوم بودند انجام شد، مشاهده گردید که تمامی آنها سابقه اپیلاسیون واژن به روش‌های مختلف را داشته‌اند.
2- زگیل تناسلی
متخصصین اعلام کردند که نزدیک به 33 درصد افراد آزمایش مربوط به اپیلاسیون واژن به یک بیماری آمیزشی دیگر مثل زگیل تناسلی نیز مبتلا بودند. ویروس پاپیلومای انسـانی (Human Papilloma Virus) ویروسی می باشد که از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به ویروس منتقل می‌شود. علائم این بیماری ممکن است بعد از چند هفته، چند ماه و یا حتی چند سال ظاهر گردند و احتمال اینکه فرد ناقل این بیماری باشد ولی علائمی در وی مشخص نشود نیز وجود خواهد داشت. این بیماری بسیار مسری می باشد.
3- بیماری ایدز
مشخص شده است که اگر فرد قبل از شما در مراکز اپیلاسیون دارای بیماری نظیر HIV باشد حتی اگر زخمی به اندازه سر سوزن در هنگام اپیلاسیون بر روی بدنتان ایجاد شده باشد می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری ایدز را در شما افزایش دهد. این در حالی است که اکثر افرادی که در مراکز اپیلاسیون مشغول به کار می باشند اطلاعات علمی چندانی از بیماری‌های مقاربتی ندارند همچنین این افراد از چگونگی مراقبت بعد از مشاهده بیمار‌های پوستی در ناحیه تناسلی آگاهی‌های لازم را هم ندارند.
همانطور که می‌دانیم الکترولیز روشی برای زدودن دائمی موها است و اساس آن جاگذاری یک سوزن فلزی به درون فولیکول مو است تا سلول های فعال را در  ریشه مو تخریب کند. استفاده از سوزن و عدم رعایت نکات بهداشتی در حین اپیلاسیون ناحیه تناسلی به شدت فرد را در معرض ابتلا به بیماری ایدز قرار می‌دهد. عفونت در ناحیه اپیلاسیون واژن محتمل است که باید به خاطر عدم به کارگیری روش استریل و یا به علت تخریب زیاد بافت می باشد. عفونت می تواند از شخصی به شخص دیگر به دلیل استفاده از سوزن منتقل شود. احتمال شکسته شدن سوزن در درون پوست در هنگام اپیلاسیون ناحیه تناسلی نیز وجود خواهد داشت.
استفاده از لیزر در اپیلاسیون ناحیه تناسلی و خطر جهش ژنتیکی
امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از محبوبترین روش ها است و روند رو به توسعه ای دارد و تجارت پر سودی در زمینه اپیلاسیون بشمار می‌آید. به گفته پزشکان متخصص در این حوزه در این روش عوارض بسیار کم است و طی ۲۵ سال گذشته روز به روز بر روند استفاده از آن اضافه شده است.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “اپیلاسیون اندام تناسلی زنان” دیدگاه می‌گذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چقدر مفید بود ؟