لیزر موهای زائد

سرتیتر ها

لیزر موهای زائد

بطورکلی به موهای زبری که در محل های وابسته به هورمون مردانه از جمله گونه ها و چانه ایجاد میشود و پررنگتر است، موی زائد میگویند. لیزر موهای زائد، جز درمانهای لیزری کم عارضه می‌باشد. 

معمولا لیزر مو هر 6-4 هفته یکبار به مدت 6-4 جلسه انجام می‌شود و بطور میانگین 90-80٪ بهبودی در آن وجود دارد. تاثیرگذاری در پوست های سفید بهتر است و هر 2-1 سال یکبار باید حتما تکرار شود. 

سوالات بسیاری در رابطه با رفع موهای زائد با لیزر در ذهن افرادی که قصد لیزر موهای زائد بدن و صورت خود را دارند، وجود دارد که در این بخش به مهمترین آنها پاسخ خواهیم داد.

این روزها لیزر موهای زائد به یکی از پرطرفدارترین روش های رفع موهای ناخواسته بدن تبدیل شده است. این در حالی است که انجمن متخصصان پوست آمریکا اعلام کرده تمام موهای ناخواسته در اثر لیزر از بین نمی روند زیرا برخی از آنها نسبت به درمان با لیزر، مقاوم هستند و برخی دیگر هم قدرت رشد مجدد پس از لیزر را دارند. متخصصان این انجمن بر این باورند که در ایده آل ترین شرایط ممکن هم امکان بازگشت و رشد مجدد حدود 30-20 درصد از موهای لیزرشده وجود دارد.

آنچه باید درباره لیزر موهای زائد بدانید

1. تمام افرادی که موهای زائد زیادی دارند، داوطلب مناسبی برای لیزر موهای زائد نیستند!

موهای زائد به 2 دلیل هورمونی یا غیرهورمونی ایجاد می شوند. اگر دلایل هورمونی باعث ایجاد موهای زائد شوند، شما نمی توانید با هیچ نوع لیزر یا درمانی از پس این موها بربیایید. پس قبل از هر کاری ابتدا نوع موهای زائد خود را مشخص کنید و سپس اقدام به درمان نمایید.

افرادی که دارای اختلالات هورمونی هستند باید همزمان با لیزر، درمان دارویی را نیز برای رفع بیماری هورمونی خود انجام دهند. درمان دارویی از رشد موهای جدید پیشگیری می کند و لیزر هم بصورت همزمان، موهای ایجاد شده را از بین می برد.

افراد پرمویی که اختلالات هورمونی ندارند (هایپر تریکوز) ، معمولا نتیجه مناسبی از لیزر میگیرند. هرچه پوست این افراد، روشن تر و موهای آنها تیره تر و با قطر بیشتری باشد، احتمال رفع دائمی شان هم بیشتر خواهد بود.

2. رنگ پوست معیار مهمی برای لیزردرمانی 

از آنجایی که امکان سوختگی و آسیب های پوستی با لیزر موهای زائد در افراد دارای پوست های تیره بیشتر است، توصیه می شود افرادی که سولاریوم کرده اند، حمام آفتاب گرفته اند یا پوست های بسیار تیره ای دارند، از لیزر کردن موهای زائد خود به شدت پرهیز کرده و یا در این مورد با پزشک متخصص پوست مشورت کنند.

3. افراد نامناسب برای لیزر موهای زائد 

  • بیمارانی مانند افراد مبتلا به لوپوس که نور لیزر باعث تشدید بیماری شان می شود.
  • افراد مبتلا به پورفیری هم به دلیل واکنشی که نسبت به لیزر نشان می دهند، باید دور این روش درمانی را برای رفع موهای زائد خود خط بکشند.
  • افرادی هم که باتری در قلب خود کار گذاشته اند باید قبل از لیزر، پزشک خود را در جریان بگذارند و معمولا از انجام لیزر موهای زائدشان منع می شوند.

4. مصرف داروهای خاصی باعث ایجاد محدودیت در لیزر موهای زائد می شود !

اگر از داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس می کنند، استفاده کنید، باید تا مدتی از لیزر کردن دوری کنید یا حداقل پزشک معالج خود را در جریان این موضوع بگذارید. مهم ترین و پرمصرف ترین این داروها شامل مسکن ها یا داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی (NSAID)، کوتریموکسازول، گروهی از داروهای مدر، برخی داروهای دیابت، کینین و کنیدین، برخی تتراسایکلینها، آمیودارون، پیروکسیکام، سولفونامیدها، سولفونیل اوره ها، داروهای ضدبارداری خوراکی و ایزوترتینوئین میباشند.

5. علت تفاوت قیمت خدمات لیزر در مراکز مختلف 

  • دستگاه های متفاوتی که برای لیزر موهای زائد به کار برده میشوند.
  • اگر دستگاه های یکسانی در 2 مرکز به شما خدماتی ارائه داد و یکی از آنها، ارزان تر از دیگری بود، به این مساله شک کنید. متاسفانه این روزها بیشتر آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی، اقدام به تبلیغ لیزر موهای زائد با قیمتی پایین تر از کلینیک ها می کنند. این مراکز، دنبال کسب سود بیشتر هستند و علاوه بر به خطر انداختن سلامت شما، تعداد شات یا میزان انرژی را کمتر از حالت عادی در نظر می گیرند و از این رو، شما را برای جلسه های بیشتری به مرکز خود می کشانند.

6. میزان تاثیرگذاری مطلوب در جلسه های مختلف لیزر موهای زائد 

اگر فردی مشکل هورمونی نداشته باشد و زیر نظر متخصص پوست و با دستگاه های استاندارد لیزر موهای زائد خود را انجام دهد، باید بعد از جلسه اول حدود 70 درصد و بعد از جلسه دوم هم حدود 90 درصد از موهای زائدش رفع شود.

بالای 95 درصد از موهای زائد این افراد در جلسه های سوم و چهارم از بین می رود و تنها موارد و افراد خاصی هستند که به بیش از 4 جلسه لیزر نیاز دارند. اگر علت وجود موهای زائد، هورمونی نباشد، این موها تا سال ها رشد نمی کنند و شاید بعد از این مدت، یکی- دو جلسه لیزر برای از بین بردن موهایی که رشد مجدد داشته اند، نیاز باشد.

اگر میخواهید بهترین نتیجه را از لیزر بگیرید نباید حدود 1 ماه قبل از لیزر، موهای خود را با روش هایی مانند اپیلاسیون یا موم انداختن از ریشه بکنید. 2 ماه قبل از لیزر هم نباید سولاریوم کنید یا حمام آفتاب بگیرید. بهتر است روز قبل از لیزر، موهای خود را اصلاح کنید و آن قسمت از پوست را که قرار است لیزر شود، بدون هرگونه مواد آرایشی (حتی ضدآفتاب) بگذارید.

بعد از لیزر هم از انواع پمادها یا کرم های ضدالتهاب و ترمیمی برای پیشگیری از سوزش، خارش، قرمزی و التهاب احتمالی تا 2 روز استفاده کنید.

7. گول تبلیغات دروغین را نخورید ! 

برخی از کلینیک ها برای تبلیغ و جذب مشتری ادعا میکنند که می توانند لیزر کل بدن را در یک جلسه انجام دهند، در صورتی که این امری محال می باشد. بدن هر فرد در هر جلسه می تواند مقدار محدودی اشعه لیزر را تحمل کند و شما در هر جلسه از لیزر فقط می توانید به لیزر قسمتی از بدن بپردازید و اگر بخواهید کل موهای زائد بدنتان را لیزر کنید این پروسه چندین جلسه به طول می انجامد.

برای لیزر موهای زائد باید صبر داشته باشید اگر می خواهید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. فاصله بین لیزر کردن باید 4 تا 6 هفته باشد تا در این زمان موهای جدید رشد کرده و موهای مرده از بین می روند.

8. نواحی مورد درخواست لیزر موهای زائد 

همه موهای زائد بدن را میتوان به وسیله لیزر از بین برد. زنان بیشتر برای لیزر موهای ناحیه بیکینی، زیر بغل، پاها و صورت مراجعه میکنند و مردان بیشتر برای موهای زائد ناحیه کمر، سینه، صورت و پاها.

با توجه به موارد گفته شده سعی کنید تا قبل از انجام هر گونه اقدامی برای رفع موهای زائد خود حتما با پزشک متخصص مشورت کرده و از راهنمایی های او بهره مند شوید، این کار باید در کلینیک های تخصصی و پزشک متخصص اینکار انجام گیرد.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “لیزر موهای زائد” دیدگاه می‌گذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چقدر مفید بود ؟