سوالات متداول تزریق چربی

در سالهای اخیر یکی از پراستفاده ترین روش های درمانی زیبایی در کشور ما، تزریق چربی یا تزریق ژل بوده است. از آنجا که فواید تزریق چربی و مزایای استفاده از آن نسبت به سایر روشها بهتر و ماندگارتر و کم خطرتر است، افرادی که به کلینیک های زیبایی مراجعه میکنند، سوالات بسیاری در خصوص این قبیل عمل های زیبایی دارند، که در این بخش به پاسخ تعدادی از مهمترین سوالات متداول تزریق چربی خواهیم پرداخت.

بیشترین دغدغه و استرس بیماران برای استفاده از تزریق چربی، داشتن عوارض، هزینه درمان، و اطمینان از نتیجه است. قبل از هر درمانی با پزشک متخصص خود صحبت کنید و از او مشاوره بخواهید، این امر می تواند در تصمیم گیری نهایی شما درباره هر روش درمانی، موثر باشد.

از آنجا که هدف از این روش، افزایش حجم اندام و جبران جای خالی چربی در اندام هایی مانند صورت و لب است، حداقل سن بیمار بهتر است بالای 20 سال باشد.

یکی از سوالات متداول تزریق چربی، مدت زمان انجام تزریق است که با توجه به ناحیه مورد نظر شما برای تزریق، می تواند متغیر باشد. تزریق چربی به باسن و دیگر بخش هایی که به تزریق گسترده نیاز دارد معمولاً نزدیک به سه ساعت طول می کشد، در حالیکه تزریق صورت و لب که محدودتر هستند به زمان کمتری مانند یک ساعت نیاز دارند.

بطور کلی، چربی زیر پوست در تمام اندام های بدن برای تزریق مناسب است، اما چربی های موجود در باسن و قسمت خارجی ران یا مرکز شکم چون نرم و غیر فیبروتیک بوده و به رژیم غذایی مقاوم تر هستند، گزینه های مناسب تری برای تزریق چربی می باشند. چربی های موجود در کنار زانو، پهلوها و زیرشکم در اولویت های بعدی قرار دارند.

هزینه درمان های زیبایی با توجه به شرایط هر بیمار، میزان چربی موردنیاز و ناحیه موردنظر برای تزریق، تبحر و تخصص پزشک، امکانات کلینیک و دستمزد پزشک متفاوت میباشد. برای اطلاع از قیمت میتوانید با ما تماس بگیرید.

بطور معمول این عمل با بیحسی موضعی انجام میشود، اما اگر بیمار استرس زیادی داشته باشد، پزشک پیش از تزریق داروهای آرامبخش برای او تجویز میکند.

برای افراد شاغل یا زنان خانه داری که مسئولیت کودکان را برعهده دارند، یکی از مهمترین سوالات این است که چند روز بعد از تزریق میتواننند به فعالیت های روزانه و معمولی خود بازگردند؟ اگرچه در این خصوص بدن افراد و نیز تبحر پزشک متخصص در نتیجه عمل و دوره نقاهت آن تأثیر میگذارد، اما معمولاً پس از 3-5 روز می توانید فعالیت های خود را از سر بگیرید، البته برای فعالیت های سنگین تر مانند ورزش باید 10-15 روز صبر کنید. همچنین در دوران نقاهت از فعالیت هایی مثل دوش آب گرم یا سونا و ماساژ یا فشردن محل تزریق بشدت خودداری کنید.

معمولا تزریق لب بدلیل حجم کم، نیازی به تکرار ندارد. تزریق هایی با حجم زیاد و گسترده، گاها به دو یا چند بار تزریق نیاز دارند و معمولا تزریق مجدد، پس از 6 یا 9 ماه، انجام میشود.

یکی از عوارض احتمالی معمول و طبیعی در روش تزریق چربی، ایجاد تورم و کبودی در محل تزریق و محل برداشت چربی می باشد. این کبودی و تورم با گذشت زمان کمتر شده و معمولاً پس از یک ماه بهبود می یابد. اما به یاد داشته باشید که فرم ایده آل و نهایی اندامی که چربی دریافت کرده است حدود 6 ماه پس از تزریق و یا حتی بیشتر از این مدت میباشد. مدت زمان بهبودی، بر اساس وضعیت بدنی بیمار و تبحر پزشک در تزریق صحیح چربی برآورد میشود.

بدن سلول‌های چربی را برخلاف ایمپلنت سیلیکونی و سایر انواع ایمپلنت‌های دیگر به عنوان یک بافت زنده می‌پذیرد. پس از تزریق چربی سلول‌های چربی خون به بافت‌های مجاور متصل می‌شوند و پس از آن که فرایند خون رسانی به این سلول‌ها انجام شد چربی تا حد بسیار زیادی ثابت می‌‌شود و جا به جا نخواهد شد.

عوارض و خطرات حاصل از تزریق چربی بسیار نادر است، اما این موارد عبارتند از خونریزی، عفونت، ایجاد بافت اسکار، وجود سایر ناهنجاری‌ها و تزریق بیش از حد یا بسیار کم چربی در موضع مورد نظر.

  • در برخی قسمت های بدن که فرورفتگی دارد بعنوان حجیم سازی صورت
  • برجسته کردن لب و پروتز چانه
  • برجسته سازی باسن
  • رفع جای زخم های فرو رفته و سوختگی ها
  • جوانسازی دست ها

ماندگاری تزریق چربی در افراد مختلف، متفاوت است و به عواملی مانند سن افراد، جنسیت، ژنتیک افراد، شرایط آب و هوایی، و… بستگی دارد. همچنین ماندگاری تزریق چربی در افراد ورزشکار بدلیل قدرت نسبتا بالای سوزاندن چربی، کمتر است.