پروتز لب

سرتیتر ها

پروتز لب

پروتز لب : لب‌ های برجسته  از لازمه‌های اصلی یک صورت زیبا به شمار می‌رود. حجیم کردن لب به کمک قرار دادن پروتز یا تزریق ژل و چربی لب را برجسته می‌سازد و بر جذابیت کلی چهره می‌افزاید. این عمل به ویژه برای افراد دارای لب نازک مفید است. دوره بهبود پس از عمل حجیم کردن لب معمولاً کوتاه است، به همین دلیل این عمل یکی از ساده‌ترین روش‌های جذاب‌تر ساختن جهره است.

افراد مناسب برای استفاده از این روش

هر فرد بزرگسالی در هر سنی می‌تواند نامزد مناسبی برای پروتز لب برای بزرگ کردن لب های خود باشد. باریک بودن لب یا کوچک شدن لب در اثر افزایش سن انگیزه خوبی برای روی آوردن به این عمل برجسته سازی لب است. تمام متقاضیان عمل حجیم کردن لب باید در وضعیت جسمانی خوبی باشند و انتظار معقولی از نتیجه عمل  بزرگ کردن لب داشته باشند. جراح زیبایی غالباً عکس‌های قبل و بعد از عمل بیماران پیشین را جهت ارزیابی نتایج برجسته کردن لب با تزریق پرکننده یا ژل، انتقال چربی و پروتز لب به مراجعین نشان می‌دهد. زیباتر شدن چهره و افزایش اعتماد به نفس از مزایای حجیم کردن لب به شمار می‌رود. تزریق ژل، انتقال و تزریق چربی و پروتز لب روش‌هایی هستند که برای محو آثار پا به سن گذاشتن، عدم تناسب یا باریکی لب‌ به کار برده می‌شود و تنها با صرف یک جلسه لب‌هایی جوان‌تر، برجسته‌تر و نرم‌تر را برای بیمار به ارمغان می‌آورد.

روش های برجسته  و حجیم کردن لب ها

  پروتز لب

پروتز لب یکی از روش‌های برجسته کردن لب است که نتایج آن دائمی و در مقایسه با تزریق ژل در لب ظریف‌تر است و به همین دلیل گزینه خوبی برای افراد دارای لب باریک محسوب می‌شود. گورتکس، سافت فرم و AlloDerm سه پروتز رایج و محبوب لب به شمار می‌آید. تأثیر هر یک در ایجاد لب‌هایی خوش‌حالت‌تر و برجسته تر اندکی متفاوت با دیگری است. در ادامه اطلاعات بیشتری در خصوص هر یک از این پروتزها ارائه می‌شود.

عمل پروتز لب

جراحی پروتز لب برای حجم دادن به لب ها نسبتاً ساده است و حدود یک ساعت زمان می‌برد. جراح در ابتدا برش‌های کوچکی را روی لب ایجاد می‌کند. این برش‌ها غالباً در گوشه‌های دهان ایجاد می‌شود، البته محل برش با توجه به روش مورد استفاده می‌تواند هر نقطه دیگری روی لب نیز باشد. سپس جراح شکاف باریکی را برای قرار دادن پروتز به وجود می‌آورد. مهارت جراح در ایجاد این شکاف در محل مناسب قرارگیری پروتز و به دست آوردن نتیجه طبیعی و یک‌دست حیاتی است. جراح در مرحله بعد پروتز را وارد لب می‌کند و آن را با احتیاط داخل لب جلو می‌برد. در پایان پروتز لب به دقت دستکاری می‌شود تا طول مناسب آن پیدا شود و در نهایت برش‌ها بخیه زده می‌شود.
عوارض و مزایای پروتز لب

پروتز لب در مقایسه با دیگر جراحی‌های زیبایی عوارض بسیار کمتری را به دنبال دارد. بااین همه بهتر است قبل از انجام هر عملی از عوارض احتمالی آن آگاه شوید. پس زدن، عفونت، جابه‌جا شدن پروتز، به جا ماندن اثر زخم و سفتی لب از جمله خطرهای احتمالی مرتبط با حجیم کردن دائمی لب محسوب می‌شود. اگرچه می‌توان احتمال بروز این خطرها را با انتخاب جراحی مجرب به حداقل رساند.

مزیت اصلی بزرگ کردن دائمی لب در نام آن نهفته است؛ این روش بزرگ کردن لب نتایج درازمدت‌تری را در قیاس با نتایج موقت تزریق ژل‌ هایی به دست می‌دهد که در نهایت جذب بدن می‌شوند.

  تزریق ژل

پزشکان غالباً برای برجسته‌تر و زیباتر کردن لب‌ ها از روش تزریق ژل استفاده می‌کنند. پزشکان متناسب با نیازهای فردی بیمار از روش‌های تزریق متفاوت و مواد گوناگون موجود بهره می‌گیرند. پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه حجیم کردن لب بعضی روش‌ها را چنان کارآمد ساخته است که پزشکان از آن ها به عنوان ژل دائمی استفاده می‌کنند.

نکاتی در ارتباط با روش‌های بزرگ کردن لب

برجسته کردن لب با تزریق ژل نتایج مطلوبی را در عرض کمتر از ۳۰ دقیقه به دست می‌دهد. معمولاً نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی نیست، چون ژل معمولاً حاوی لیدوکائین یا بی‌حس کننده‌های موضعی دیگر است. نتایج حاصل از تزریق ژل موقتی است، چون بدن در نهایت ژل را تجزیه و جذب می‌کند. ماندگاری نتایج برجسته سازی لب در هر بیمار متفاوت با دیگری است، اما به طور میانگین اثر آن پس از ۴ تا ۶ ماه از بین می‌رود. به افرادی که تمایل دارند لب را با پروتز بزرگ کنند، توصیه می‌شود در ابتدا تزریق ژل را مد نظر قرار دهند تا بررسی کنند که آیا پروتز نتیجه زیبایی دلخواهشان را برای بزرگ کردن لب ها به دست خواهد داد یا خیر.

عوارض و مزایای تزریق ژل

اگرچه تزریق ژل معمولاً عوارض اندکی به دنبال دارد، واکنش هر بیمار به نوع ژل انتخابی و قدرت التیام‌بخشی بدن بستگی دارد. اثرهای جانبی ملایم‌تر ناشی از تزریق ژل عبارتند از قرمزی، کبودی، ورم، درد و التهاب خفیف و عفونت. این علائم با مراقبت اندک به حداقل می‌رسد و پس از چند روز کاملاً فروکش می‌کند. خطر جدی‌تر واکنش آلرژیک به ژل‌های گرفته شده از حیوانات است که البته خوشبختانه نادر است.

بر اساس نظر بسیاری از بیماران مزیت اصلی تزریق ژل افزایش اعتماد به نفسی است که به لطف جذاب‌تر شدن چهره به دست می‌آید. تزریق ژل با اثری طولانی مدت لب‌ها را برجسته‌ تر می‌سازد و زیبایی از دست رفته در گذر زمان را به آن بازمی‌گرداند. لب برجسته و حجیم تر بر توازن دیگر اجزاء صورت نیز می‌افزاید.

تزریق چربی

برجسته کردن لب با انتقال و تزریق چربی راهکاری فوق‌العاده برای بیمارانی است که می‌خواهند لب‌هایی برجسته‌تر داشته باشند، اما ترجیح می‌دهند مواد معدنی درون بدنشان تزریق نشود. در حالی که دیگر پرکننده‌ها و ژل‌های لب، مانند کلاژن و رستیلن، معمولاً از بافت اهدا کننده حیوانی یا انسانی گرفته می‌شود، در روش تزریق چربی بافت بدن خود بیمار جهت به دست آوردن نتایجی طبیعی و نرم به کار برده می‌شود.

حجیم کردن لب با تزریق چربی برداشتن چربی از یک ناحیه از بدن و تزریق آن درون لب را دربرمی‌گیرد. چون در طول انجام عمل بزرگ کردن لب فقط از بافت طبیعی بدن استفاده می‌شود، پس زدن یا واکنش آلرژیک به ندرت بروز می‌یابد. بیمار پس از این عمل برجسته سازی لب با ماندگاری اثر ۶ ماه تا بیش از یک سال، لب‌هایی نرم با ظاهر طبیعی می‌یابد.

عمل تزریق چربی

در عمل بزرگ کردن لب با تزریق چربی در ابتدا چربی ناحیه معینی از بدن بیمار، معمولاً شکم یا ران، با لیپوساکشن تخلیه می‌شود. خارج کردن این مقدار چربی اثر قابل توجهی را در محل تخلیه چربی ایجاد نمی‌کند، مگر آن که عمل برجسته کردن لب همراه با عمل لیپوساکشن انجام شود. سپس چربی با استفاده از سرنگ و سوزنی نوک پهن و کند داخل لب تزریق می‌شود. این تزریق اثرهای بسیار کوچک نیش مانندی، به بزرگی تقریبی ۰.۲ سانتی‌متر به جا می‌گذارد.

در این عمل بزرگ کردن لب بسته به ترجیح بیمار و جراح معمولاً از بی‌حسی موضعی یا داروی بیهوشی عمومی ملایم استفاده می‌شود. این عمل برای بیمارانی ایده‌آل است که می‌خواهند میزان چربی موجود در یک یا دو ناحیه از بدن را کاهش دهند و در عین حال لب‌های خود را برجسته‌تر کنند.

عوارض و مزایای تزریق چربی

حجیم کردن لب با تزریق چربی خطرهای احتمالی انگشت‌شماری را به دنبال دارد. با این حال مانند هر درمان جراحی دیگری احتمال بروز اثرهای جانبی مشخصی وجود دارد که  بر ناحیه اهدا کننده چربی یا محل تزریق، یعنی لب، تأثیر می‌گذارد و بیمار با عفونت، خونریزی، ورم و درد ملایم مواجه می‌شود. مردن بعضی سلول‌های چربی در طول فرایند انتقال یکی از نقاط ضعف این عمل است که جراحان در تلاش رفع آن هستند. جراح مجرب اقدام‌های لازم، مانند تزریق بافاصله چربی و نه یکباره تمام چربی، را جهت جلوگیری از بروز این عوارض انجام می‌دهد.

یکی از مزایای اصی این روش نادر بودن واکنش آلرژیک بیمار یا پس زدن بافت است، چرا که این بافت از بدن خود بیمار گرفته می‌شود. لب‌هایی طبیعی و نرم دستاورد تزریق چربی است. این عمل سرپایی است و بیمار پس از گذشت تنها چند ساعت می‌تواند به خانه بازگردد و فعالیت معمول خود را ازسربگیرد.

لب برجسته یکی از نشانه‌های ناخودآگاه زیست‌شناختی جوانی و زایایی محسوب می‌شود و نمادی است که گرایش‌های عمومی فرهنگی را ارتقاء می‌بخشد. حجم لب به موازات افزایش سن بانوان و کاهش میزان استروژن کمتر می‌شود و به مرور زمان باریک و باریک‌تر می‌گردد. مصرف برق لب و رژ لب غالباً اثرهای نامطلوبی به جا می‌گذارد و چروک‌هایی را در امتداد حاشیه‌های لب به وجود می‌آورد. عمل بزرگ کردن لب جوانی و برجستگی اغواکننده را به لب بازمی‌گرداند و به لب‌های نازک حجمی بی‌سابقه می‌بخشد

بهبود

دوره بهبود پس از عمل بزرگ کردن لب معمولاً بسیار کوتاه مدت است. طول مدت دوره بهبود به نوع عمل انتخابی برجسته کردن لب بستگی دارد، با این حال اکثر بیماران می‌توانند ظرف یک روز فعالیت‌های معمول روزانه خود را از سر بگیرند، مگر آن که حین عمل از آرام بخش عمومی استفاده شده باشد. ورم و کبودی لب پس از هر گونه عمل حجیم کردن لب طبیعی است. چنانچه ژل برای بزرگ کردن لب به کار رود، این اثرهای جانبی پس از حدود یک هفته از بین می‌رود؛ اما اگر پروتز در لب قرار گرفته باشد، فرو نشستن این اثرها بیش از سه هفته زمان می‌برد. بیمار در طول دوران بهبود با حداقل ناراحتی روبه‌رو می‌شود و مصرف داروی مسکن برای مدیریت درد به ندرت ضرورت می‌یابد.

عوارض احتمالی

عوارض برجسته کردن لب بسیار نادر است؛ بااین حال این عمل نیز مانند هر عمل پزشکی دیگری با شماری خطرهای احتمالی همراه است. عفونت یک احتمال است، بنابراین باید فرایند التیام پس از عمل به دقت تحت نظر قرار گیرد. هر گونه التهاب یا ترشح را باید بی‌درنگ به پزشک گزارش داد. اگرچه متداول نیست، اما بدن گاهی اوقات پروتز لب را پس می‌زند و پزشک مجبور به براشتن پروتز می‌شود. پروتز لب گاهی جابه‌جا می‌شود و در نتیجه انجام عمل دومی جهت تنظیم مجدد پروتز ضرورت می‌یابد.

میزان پایداری نتایج

میزان نتایج حاصل از عمل حجیم کردن لب به روش درمانی انتخابی و واکنش بیمار به درمان بستگی دارد.

•    تزریق چربی معمولاً باید چند بار انجام شود، اما نتیجه آن برجسته شدن دائمی لب است.

•    نتایج حاصل از تزریق ژل یا پرکننده به نوع ماده پرکننده استفاده شده بستگی دارد. ماندگاری اثر بعضی ژل‌ها ۳ تا ۶ ماه است، حال آن که نتایج باقی ژل‌ها تقریباً یک سال باقی می‌ماند.

•    پروتز لب، پیوند پوست، بالا بردن یا لیفت لب و بهبود رنگ لب همگی نتایجی دائمی به دست می‌دهند.

هزینه‌ و قیمت

هزینه حجیم و برجسته کردن لب با توجه به تکنیک‌های مورد استفاده متغیر است، جهت اطلاع از هزینه‌های عمل برجسته سازی لب و اطلاعات بیشتر در زمینه بزرگ کردن لب لطفاً با مطب دکتر حسین احمدی تماس بگیرید.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “پروتز لب” دیدگاه می‌گذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چقدر مفید بود ؟