تاریخچه بوتاکس

سرتیتر ها

تاریخچه بوتاکس

تاریخچه بوتاکس

تاریخچه بوتاکس : معجزه بوتاکس در افرادی که چشمشان لوچ می باشد!

 در دهه ۱۹۷۰ میلادی، چشم پزشکی به نام دکتر آلن بی اسکات، روی این سم به عنوان یک درمان برای افرادی که دچار لوچی چشم بودند تحقیق کرد. اسکات نام این دارو را اکولینوم می نامد. که شرکتی با همین نام را در سال ۱۹۷۸ میلادی شکل داد. در سال ۱۹۸۹ میلادی این دارو تایید سازمان غذا و دارو را برای درمان لوچی (اختلال انحراف چشم) و اسپاسم غیرطبیعی پلک دریافت کرد. دو سال بعد آلرگان اکولینوم را با قیمت ۹ میلیون دلار خرید و نام دارو را به بوتاکس تغییر دادعوض کرد.

آلرگان تولیدکننده بوتاکس شد!

بوتاکس توسط شرکت داروسازی آلرگان در سال ۲۰۱۵ میلادی تولید شد ، البته بیش از نیمی از آن صرف موارد درمانی شد تا استفاده  زیبایی. به احتمال زیاد در طول سال ها درآمد حاصل از این دارو برای زیبایی در صدر استفاده پزشکان نیز بود. اما در همان زمان، آنها در تلاش بودند که از بوتاکس برای موارد دیگری نیز استفاده کنند. از این رو آلرگان مطالعات روی تولیداتش را آغاز نمود.

تاریخچه بوتاکس

تاریخچه بوتاکس | تزریق بوتاکس | تزریق چربی | تزریق ژل | تزریق ژل لب

پیش از تولید بوتاکس آلرگان چه می کرد؟

آلرگان در درجه اول شرکت مراقبت چشمی بود. محصولاتی مانند تمیز کننده لنزهای چشم، محلول هایی برای خشکی چشم تولید می کرد که برایش درآمد سالانه ۵۰۰ میلیون دلاری به همراه داشت. در آن زمان بوتاکس به عنوان دارو در آمریکا تقاضا داشت. هم چنین تخمین زده شد که چهار درصد از مردم در آمریکا انحراف چشم دارند. بنابراین آلرگان توانست در پایان سال ۱۹۹۱ میلادی از این دارو در حدود ۱۲ میلیون دلار درآمد نیز به دست آورد.

اولین چراغ سبز سازمان غذا و دارو به بوتاکس!

در سال ۱۹۹۸ میلادی دیوید ای.آ پیوت مدیرعامل اجرایی آلرگان شد. او به خاطر پتانسیل از بین بردن چروک ها توسط بوتاکس به این دارو علاقمند بود. به همین دلیل عده ای را در شرکت، مامور سلسله مطالعات و تحقیقاتی درباره این موضوع کرد. در سال ۲۰۰۲ میلادی سازمان غذا و دارو اولین بار بوتاکس را به عنوان یک داروی شیمیایی که مورد استفاده اهداف آرایشی قرار می گیرد قبول کرد. در این سال به بوتاکس به عنوان از بین برنده خطوط اخم – چروک های میان ابروها – چراغ سبز نشان تایید داده شد.

 

اتهام به آلرگان برای ترویج غیر قانونی بوتاکس!

آلرگان در سال ۲۰۱۰ میلادی در دادگاه گناهکار شناخته شد و پذیرفت که ۶۰۰ میلیون دلار برای رفع اتهام ها بپردازد. اتهام این شرکت ترویج غیرقانونی بوتاکس برای موقعیت هایی چون سردرد، درد، اسپاسم و فلج مغزی کودکان بود. که در آن زمان از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده بود.

اتهامات آلرگان از سوی وزارت دادگستری آمریکا:

در یکی از شکایت ها، دادستان گفت که آلرگان غیرقانونی، سرسختانه و بدون هیچ فکری به اثرات منفی که ممکن  می باشد بر سلامت بیماران تاثیر بگذارد دارو را برای موارد تایید نشده استفاده کرده است.
دادگستری آمریکا این بحث را نیز مطرح کرد که آلرگان از این دارو برای دیستونی گردن – اختلالی با انقباض های شدید عضلات گردن – بهره برداری کرده و فروش دارو برای این نوع استفاده تایید نشده، افزایش یافته است.
دادستان این موضوع را نیز مطرح کرد که آلرگان به گروهی از پزشکان پول داده بود تا سایر پزشکان را با مصرف های متفاوتی از بوتاکس آشنا کند و به آن ها آموزش های مربوطه را نیز بدهند. در حالی که کاربردهای تبلیغ شده، آن زمان از طرف اداره غذا و داروی آمریکا مورد تایید نبود.

تاریخچه بوتاکس

آیا بوتاکس یک درمان موثر برای چین و چروک زیر چشم است؟ | تزریق ژل لب | تزریق ژل | تزریق چربی | تزریق بوتاکس

آلرگان تسلیم شد!

آلرگان پذیرفت که گناهکار می باشد و به خاطر جرم مرتکب شده باید ۳۷۵ میلیون دلار نیز بپردازد. شرکت مدعی شد که بازاریابی بوتاکس، آن ها را به استفاده کاربردهای دیگری که مورد تایید نبوده سوق داده شود. آلرگان همچنین پذیرفت که ۲۲۵ میلیون دلار برای حل و فصل اتهامات مدنی مطرح شده که بازاریابی بوتاکس سبب شده بپردازد. آلرگان این تخلف را به هیچ وجه نپذیرفت. شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که منافع سهامداران در نظر گرفته شده است و خواهان اجازه تمرکز روی درمان های دیگر با استفاده از این دارو شد.

شکایت زوج آمریکایی از  آلرگان!

در سال ۲۰۱۴ میلادی یک زوج نیویورکی عنوان کردند که بوتاکس روشی است که آنها برای علایم فلج مغزی روی فرزندشان امتحان کردند و این موضوع باعث عوارض تهدید کننده زندگی فرزندشان می شود. هیات منصفه به دریافت شش میلیون و هفتاد و پنج هزار دلار از سوی شرکت به این خانواده رأی داد. آلرگان در ابتدا قصد درخواست تجدید نظر نیز داشت اما در نهایت به شکل خصوصی، مسئله را با خانواده شاکی حل و فصل کرد و شرایط توافق هم  نیز محرمانه باقی ماند.

تاریخچه بوتاکس

تاریخچه بوتاکس | تزریق بوتاکس | تزریق چربی | تزریق ژل | تزریق ژل لب

آیا بوتاکس برای دیگر نقاط بدن هم مفید است؟

تا چند سال قبل از این دارو فقط برای زیبایی بهره برداری می گردید. نکته جالب این می باشد که موارد استفاده های دیگر از بوتاکس وقتی پدیدار شد که پزشکان به دنبال درمان های جدید برای بیماران شان بودند. به گفته محققی به نام مین دانگ که در دانشکده پزشکی هاروارد روی سموم بوتولینیوم در آزمایشگاه کار می کند: «در بسیاری از موارد، پزشکانی می باشند که در استفاده از این دارو در موقعیت های دیگر غیرمعمول پیشرو بوده اند. سپس ما درمان هایی با بوتاکس دیدیم که هرگز انتظارش را نداشتیم. من با پزشکانی ملاقات کردم که از این سم در نقاط مختلف بدن برای بهبود امراضی که چیزی در موردش نمی دانید استفاده  کرده اند.»

تاریخچه بوتاکس

 

 

چه زمانی می توان گفت که بوتاکس روشی بی خطر است؟

موارد استفاده بوتاکس بسیار گسترده می باشد. اما این را هم باید گفت که بدون خطر هم  نمی باشد. اغلب متخصصان که با آنها صحبت کرده ایم، با دوزهای پایین بوتاکس موافق  می باشند. آن ها معتقدند بوتاکس وقتی سالم و امن  می باشد که توسط یک فرد مجاز حرفه ای تزریق شود.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد.

اولین کسی باشید که برای “تاریخچه بوتاکس” دیدگاه می‌گذارید:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چقدر مفید بود ؟