هایفوتراپی

هایفوتراپی

سئوالات متداول

 • لازم است فعالیت های مشخص قبل از شروع درمان انجام شود؟

قبل از درمان همواره لازم است یک مشاوره با پزشک متخصص به منظور ارزیابی احتمال موفقیت در نتیجه درمان انجام شود و به این ترتیب می توان به درک بیمار درباره نتایج حاصل از این روش درمانی کمک کرد و بهترین روش درمانی را برای دستیابی به اهداف مورد نظر بیمار انتخاب نمود.

 • طول مدت درمان چقدر است؟

طول مدت هر جلسه درمانی بستگی به ناحیه درمان شده دارد، اما معمولاً این زمان در حدود ۳۰ دقیقه برای هر ناحیه از بدن است. این جلسه درمانی با توجه به نیازهای خاص هر فرد تعیین می شود و درباره این شرایط با بیمار در جلسه مشاوره قبل از درمان صحبت خواهد شد. در صورتی که نیاز به درمان نواحی متعدد بدن وجود داشته باشد، طول مدت درمان به نسبت افزایش پیدا می کند.

 • چه زمان می توان نتایج درمان را مشاهده کرد؟

بعضی از نتایج بلافاصله پس از درمان قابل مشاهده خواهد بود، در حالی که نتایج بهینه مورد انتظار در طول سه تا شش ماه ایجاد خواهند شد.

 • چه مدت نتایج این روش درمانی دوام و ماندگاری دارد؟

طول مدت ماندگاری نتایج مشاهده شده در نتیجه این درمان در بین افراد مختلف متفاوت می باشد، اما بطور میانگین این نتایج می تواند از ۱۸ ماه تا دو سال دوام داشته باشد.

 • به چه تعداد جلسه درمانی در هایفوتراپی نیاز است؟

معمولاً در اکثر موارد یک جلسه درمانی برای رفع مشکلات خفیف تا متوسط پوست کافی است.

 • چه کسانی برای استفاده از هایفوتراپی لیفت صورت مناسب هستند؟

همه افرادی که دچار افتادگی پوست صورت شده اند یا به دنبال لیفت پوست صورت خود هستند و آمادگی لازم برای انجام عمل جراحی را ندارند، افراد مناسب برای استفاده از روش هایفوتراپی هستند. علاوه بر این امکان استفاده از این روش برای همه انوع پوست وجود دارد.

نتایج

 • ایجاد پوست سفت تر و مناسب تر در ناحیه پیشانی، چشم ها، و اطراف دهان
 • کاهش چین و چروک و نیز ترک های ایجاد شده بر روی پوست
 • لیفت پوست
 • آهسته شدن فرآیند و کاهش علائم ناشی از افزایش سن
 • لیفت و سفت شدن گونه ها بدون نیاز به عمل جراحی
 • آهسته شدن فرآیند و کاهش علائم و نشانه های افزایش سن بر صورت، گردن، و ناحیه بالای سینه
 • بهبود قابلیت ارتجاع پذیری پوست و بهبود ظاهر صورت
 • بهبود وضعیت ظاهری خط فک

موارد منع درمان و عوارض احتمالی آن

 • باز شدن زخم ها یا جراحت های پوستی
 • ایجاد مشکل برای کسانی که از ایمپلنت یا پروتز برای صورت یا گردن خود استفاده کرده اند (هیچ مشکلی در این رابطه برای افرادی که از ایمپلنت دندان استفاده کرده اند، ایجاد نمی شود)
 • تداخل با ابزارهای الکتریکی کاشته شده در بدن
 • منع مصرف برای دو هفته پس از تزریق بوتاکس
 • منع مصرف برای زنان باردار
 • منع مصرف برای ایمپلنت های دائم پوست
 • منع مصرف برای درمان های ضد ترومبوز
 • منع مصرف برای موارد ابتلا به بیماری های سیستمیک فعال یا بیماری های پوستی که می توانند مانع ترمیم پوست شوند

هایفو تراپی از انرژی مافوق صوت برای لیفت و سفت کردن پوست استفاده می کند. امواج مافوق صوت نوعی انرژی است که کاملاً با پرتوهایی مثل IPL و لیزر یا انرژی الکتریکی و امواج رادیویی متفاوت می باشد. هایفوتراپی می تواند از سطح پوست حفاظت کرده و با نفوذ به لایه های عمیق تر پوست و ایجاد دمای بالاتر در مقایسه با امواج رادیویی برای ترمیم غشای میانی پوست و لایه های زیرین (آن در مواردی که این لایه ها دچار ضعف و مشکل شده باشند) مورد استفاده قرار گیرد.

امواج مافوق صوت

در طول درمان، امواج مافوق صوت بر سطوح زیرین پوست تمرکز می کند تا با سایش لایه های پوستی، باعث درمان مشکلات ایجاد شده در پوست فرد شود. در این روش در بافت پوست گرما ایجاد می شود و این کار فقط در موقعیت هدف و به صورتی انجام می شود که لایه های پوست و بافت اطراف محل درمان دست نخورده باقی بماند. در هنگام استفاده از این روش، تصویر مربوط به نحوه تاثیرگذاری امواج مافوق صوت بر روی یک صفحه نشان داده می شود و به این ترتیب می توان فرآیند درمان را به صورت دقیق بر روی فرد انجام داد.

در  روش هایفوتراپی بافت هدف به منظور درمان تا ۶۵ درجه سانتیگراد گرم می شود. به این ترتیب گرمای ایجاد شده در لایه های پوست باعث سایش بافت سلولی شده و فرآیند درمان را با تحریک تولید کلاژن و شبیه سازی تولید مجدد لایه های پوست، تسریع می نماید. با گذشت ۹۰ تا ۱۸۰ روز از درمان، بافت پوست بطور بلند مدت ترمیم شده و به این ترتیب نتایج حاصل از این روش باعث لیفت پوست و محکم شدن آن می شود و این نتایج می تواند برای چندین سال دوام و ماندگاری داشته باشد.

با توجه به اینکه درمان هایفوتراپی را می توان در سه عمق مختلف بر روی پوست استفاده کرد (۱.۵ میلیمتر، ۳ میلیمتر و ۴ میلیمتر)، این روش توانایی لازم برای نفوذ به نواحی عمیق پوست برای درمان را دارد و این موضوع در حالی است که قبلاً انجام این کار فقط از طریق روش جراحی لیفت صورت و لیفت گردن امکان پذیر بود.

پرسش های متداول در مورد هایفوتراپی

استفاده از روش هایفوتراپی پوست برای لیفت صورت یک تکنولوژی قابل توجه است که امکان استفاده از آن به عنوان یک روش غیر جراحی و جایگزین برای لیفت صورت وجود دارد. علاوه بر این استفاده از این روش درمانی فقط برای مقاصد درمانی خاص همچون بهبود وضعیت چین و چروک های پوست صورت و بالای سینه امکان پذیر است.

نحوه کار هایفوتراپی

بر خلاف لیزر درمانی که در آن به لایه های هدف در پوست از خارج به داخل نفوذ می شود، روش هایفوتراپی از لایه های پوست عبور کرده و انرژی مورد نیاز را فقط به لایه خاص پوست، بافت های ساختاری و عضلاتی که در آن کلاژن وجود دارد، ارائه می کند. در این روش از نفوذ انرژی مافوق صوت در لایه های عمیق پوست برای تحریک تولید کلاژن در این لایه ها و سطوح زیرین آن استفاده می شود و به این ترتیب آسیب های میکرو در بافت های هدف ایجاد می شود. با ترمیم یافتن آسیب دیدگی ایجاد شده، سطح کلاژن پوست افزایش پیدا می کند و در نتیجه این افزایش، بافت پوست سفت شده و از نظر ظاهری بهبود پیدا می کند.

به خاطر اینکه تکنولوژی امواج مافوق صوت از داخل به خارج عمل می کند، نتایج حاصل از درمان در طول ۲ تا ۳ ماه در فرد بیمار مشاهده می شود و بهبود ایجاد شده در وضعیت پوست تا ۶ ماه ادامه می یابد.

نواحی درمان شده پوست با هایفوتراپی

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۰۹ امکان استفاده از هایفوتراپی برای لیفت پوست گردن، زیر چانه، و بالای ابرو را مورد تایید قرار داده است. از این زمان، از روش هایفوتراپی برای درمان چین و چروک های ایجاد شده در پوست بالای سینه نیز استفاده می شود. هایفوتراپی را می توان بطور موفقیت آمیز در سایر نقاط بدن نیز مورد استفاده قرار داد. به همین خاطر می توان انتظار داشت مطالعات آتی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا در این رابطه انجام شده و امکان استفاده از این روش توسط این سازمان در آینده بطور رسمی مورد تایید قرار گیرد.

انتظارات از این روش

در این زمان ممکن است کمی قرمزی برای چند ساعت پس از درمان در پوست فرد ایجاد شود و درصد کمی از بیماران نیز می توانند با ورم، سوزش یا ناراحتی در پوست خود مواجه شوند. با این وجود این علائم خفیف و موقت هستند و نیازی به نگرانی درباره آنها نیست.

بیماران درمان شده با روش هایفوتراپی هنوز با گذشت یک سال از درمان در پوست خود کلاژن تازه خواهند داشت، اما با گذشت این زمان بهتر است از تکرار این روش درمانی برای از بین بردن تاثیرات ناشی از بالا رفتن سن که در افراد به صورت متفاوت مشاهده می شود، استفاده کرد.

آیا لیفت صورت با هایفوتراپی به این ناحیه از بدن آسیب وارد می کند؟

استفاده از این روش درمانی باعث ایجاد ناراحتی های شدید برای بیمار نمی شود. در این زمان بیمار ممکن است با مقداری ناراحتی، احساس گرما یا سوزش یا حتی درد محدود در ناحیه درمان شده مواجه شود که این علائم می تواند برای یک مدت کوتاه دوام داشته و معمولاً فقط زمانی احساس می شود که از فرآیند درمان با امواج مافوق صوت بر روی پوست فرد استفاده می شود.

این ناراحتی یا حتی گاهی اوقات درد ایجاد شده در نتیجه هایفوتراپی بسیار مختصر است و یک نشانه مناسب از شروع فرآیند تولید کلاژن در پوست می باشد. به هر حال، سطح ناراحتی احساس شده توسط بیمار بستگی به ابزارهای مورد استفاده، ناحیه تحت درمان، و نیز حساسیت خود بیمار دارد. همواره این انتظار وجود دارد که درمان نواحی اطراف چشم و هم چنین استخوانی صورت ناراحتی بیشتری را برای بیمار ایجاد کند. همچنین ناحیه گردن یکی از نواحی بدن است که هایفوتراپی کمترین ناراحتی و بیشترین نتایج درمانی را بر روی آن به همراه دارد.

خبر خوب دیگر درباره استفاده از این روش این است که در صورت لزوم می توان با پایین آوردن سطح انرژی و افزایش تعداد پالس ها، نتایج درمانی مورد انتظار را با سطح ناراحتی و درد کمتر برای بیمار ایجاد کرد. دومین فاکتور مربوط به ناراحتی یا درد ایجاد شده در طول هایفوتراپی نوع پوست تحت درمان است. افرادی که پوست ضخیم تری دارند یا تراکم پوست آنها بیشتر است، بهتر می توانند درمان هایفوتراپی را تحمل نمایند.

با وجودی که در بسیاری از مواقع نیازی به انجام این کار نیست، بعضی از افراد که پوست آنها بطور خاص حساس است، می توانند از داروهای مسکن قبل از شروع درمان برای افزایش سطح تحمل خود در طول درمان استفاده نمایند.

مزایای اصلی هایفوتراپی به شرح زیر هستند:

درمان در طول یک جلسه: پس از تکمیل درمان بیمار می تواند بلافاصله نتایج ایجاد شده را در ارتباط با لیفت پوست صورت خود مشاهده نمایند. فرآیند بهبود ناشی از این روش درمانی تا ۶ ماه پس از درمان ادامه پیدا می کند. روش هایفوتراپی لایه های عمیق پوست (لایه هایی که در جراحی های زیبایی تحت درمان قرار می گیرند) را هدف می گیرد، اما نمی تواند نتایج چندگانه ناشی از عمل جراحی لیفت صورت را برای بیمار ایجاد کند. به هر حال، هایفوتراپی یک روش جایگزین مناسب برای روش های جراحی زیبایی است که بطور خاص برای افرادی قابل استفاده می باشد که آمادگی لازم برای انجام عمل جراحی ندارند.
عدم نیاز به مراقبت های پس از درمان: در این حالت هیچ مراقبت خاصی پس از درمان نیاز نیست.
عدم نیاز به دوره ریکاوری: پس از درمان فرد می تواند بلافاصله فعالیت های عادی خود را مجدداً شروع نماید.
غیر تهاجمی، غیر جراحی، و کاملاً بی خطر: زمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده امواج مافوق صوت و هایفوتراپی یک روش بی خطر و موثر با توجه به نتیجه مطالعات کلینیک انجام شده بر روی بیش از ۲۰۰،۰۰۰ بیمار درمان شده در سراسر جهان است. این روش درمانی می تواند نتایجی مشابه روش لیفت صورت داشته و به عنوان بهترین روش جایگزین در برابر روش های جراحی تهاجمی یا تزریق های زیر پوستی شناخته شده است.
لیفت طبیعی صورت: با تحریک ساختار پشتیبان لایه های عمیق پوست، یک واکنش طبیعی و سازنده در این لایه ها ایجاد شده و باعث تولید کلاژن جدید، لیفت صورت و سفت شدن پوست با گذشت زمان می شود.

با توجه به ویژگی کاملاً غیر تهاجمی و غیر جراحی هایفوتراپی، این روش درمانی علاوه بر مزایای فوق می تواند مزایای دیگری نیز برای افراد تحت درمان به همراه داشته باشد که برخی از این مزایا به شرح زیر هستند:

 • عدم نیاز به مواد بی حسی یا آرام بخش
 • عدم نیاز به ایجاد شکاف در پوست یا احتمال ایجاد عفونت
 • راحتی و بدون درد بودن درمان،
 • قابلیت مشاهده نتایج درمان بلافاصله پس از یک جلسه درمانی
 • دوام و ماندگاری نتایج بین 1 تا حداکثر ٢ سال.