تغذیه و تناسب اندام

۴- توتها

در پی تحقیقات اخیر صورت گرفته در باره توتها این مواد در لیست ۲۰ مواد حاوی آنتی اكسیدان قرار گرفت. تنها چند دانه زغال اخته،تمشك و توت سیاه بهترین منبع این ماده غذایی است كه ماهیچه‌ها را از صدمات رادیكالهای آزاد كه در پی ورزش ایجاد می‌شود حفظ می‌كند. سعی كنید این میوه را با پوست میل بفرمایید. هر چه رنگ آنها تیره‌تر باشد خاصیت‌شان بیشتر می‌شود.

۵-هویج

چشمان خود را ببندید و تصوركنید دارید یك شكلات را با صدای خش خش می‌خورید. هویج حاوی كربوهیدراتهای مركب است كه انرژی را به ماهیچه‌ها میرسانند و همچنین سرشار از پتاسیم برای كنترل فشار خون و جلوگیری از انقباض ماهیچه‌ می باشد. نصف فنجان هویج تنها دارای ۳۵ كالری می باشد.

۶-برشتوک غلات

مواد غذایی سالمی‌كه سرشار از كربوهیدراتهای مركب و پروتئین سازنده ماهیچه‌ می باشد. یك ساعت قبل از شروع ورزش به میزان ۲۰۰ كالری غذای سبك مصرف كنید كه حاوی ۴/۳ فنجان غلات با ۴ اونس شیر پر چرب باشد. زمانی كه قبل از ورزش كردن با تغذیه مناسب انرژی لازم را به بدن خود می‌رسانید، می‌توانید سخت‌تر و طولانی‌تر ورزش كنید و بعد از اتمام ورزش هم به پر خوری روی نمی‌آورید.

تغذیه و تناسب اندام | جوانسازی پوست

۹٫ پنیر كم‌چرب

هرنصف فنجان از این نوع پنیر حاوی ۱۴ گرم پروتئین، ۷۵ میلی‌گرم كلسیم و ۵  گرم كربوهیدرات است. پروتئین موجود در پنیرماهیچه‌های میكروسكوپی را كه در اثر تمرینات سخت ورزشی تحلیل رفته‌اند تقویت می‌كنند.

۱۰- زغال اخته

این میوه بسته‌بندی شده، سرشار از كربوهیدرات(در هر ۴/۱ فنجان ۲۵ گرم ) است. علاوه بر آن حاوی تركیبات proathocyanin است كه در درمان عفونتهای ادراری و تكرر ادرار بسیار موثرمی باشد.

۱٫  آووكادو

كاهش میزان كلسترون بد خون توسط این ماده به بدن كمك می‌كند تا سلامتی و شادابی خود را حفظ كند. تحقیقات دانشگاه بوفالو نشان داده خانمهای ورزشكار دونده‌ای كه روزانه كمتر از ۲۰ درصد روغن مصرف می‌كنند بیشتر از كسانی كه حداقل ۱۳ درصد روغن مصرف می‌كنند دچار جراحت و آسیب می‌شوندPeter j Horvath  استاد این دانشگاه اظهار می‌كند این مشكل برمی‌گردد به رژیمهای بسیار كم كالری كه توسط این خانمها رعایت می‌شود و این رژیم ماهیچه‌‌ها را ضعیف می‌كند‌‌Leslie Bonci مدیر برنامه‌ریزی تغذیه‌ای مركز پزشكی پیترزبورگ گفته است:”چند تكه كوچك آووكادو در روز می‌تواند كمبود روغن را در خانمهایی كه نسبت به مصرف روغن ها حساس می باشند جبران نماید.”

۲- نان شیرینی گندمی

به گفته Jackie Berning مدرس تغذیه دانشگاه كولورابو و مشاور تیم‌های ورزشی، نان شیرینی‌های حلقوی بهترین گزینه قبل از انتخاب شیرینی‌ می باشد. به دلیل وجود فیبر در این شیرینی‌ها معده آن را به آرامی ‌هضم می‌كند در نتیجه آزاد شدن انرژی نیز به آرامی‌ صورت می‌گیرد.

۳- موز

این میوه سرشار از پتاسیم بوده و برای درد پهلو نیزخوب است.اگر چه كمبود سدیم در تحلیل عضلات موثر است اما تحقیقات نشان داده پتاسیم نیز در این میان نقش دارد. پتاسیم در جذب آب از دست رفته بدن در اثر عرق كردن نقش بسزایی دارد. موز همچنین سرشار از كربوهیدراتهای انرژی‌زاست. یك موز متوسط ۴۰۰ میلی گرم پتاسیم دارد كه به اندازه پتاسیم موجود در دو تكه نام گندم است.

۷-ران مرغ

كمبود آهن و روی در بدن باعث ایجاد خستگی در شما می‌شود. ران مرغ و یا بوقلمون با روش پخت آب پز این كمبود را جبران می‌كند. گوشت ماكیان(مرغ و…) به نسبت گوشت قرمز از میزان چربی كمتری برخوردار است و در عین حال سرشار از آهن و روی و ویتامینهای گروه B است كه خانمها شدیداً به این مواد نیاز دارند.

۸-شیر كا كائو

به غیر از كلسیم در شیرعناصر دیگری نیز یافت می‌شوند. در واقع می‌توان گفت شیر یك غذای كامل است كه انرژی مفید بسیار زیادی به انسان می‌دهد و در عین حال كالری بدن را بالا نمی‌برد. نوع كاكائویی آن هم دقیقاً سرشار از كلسیم، ویتامین و مواد معدنی می باشد. اما مطالعات جدید نشان داده است كاكائو در تقویت ماهیچه‌ها نیز نقش بسزایی دارد.

تغذیه و تناسب اندام | جوانسازی پوست