تزریق ژل

تزریق ژل

ژل های پوست از انواع مختلف مواد طبیعی و مصنوعی یا مواد ترکیبی ساخته می شوند و برای سال های طولانی برای تزریق به پوست  بیماران مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال می توان از ژل اسید هیالورونیک نام برد.

این ژل ها می توانند وضعیت ظاهری و زیبایی پوست فرد را اصلاح کنند و

به این ترتیب ظاهر فرد جوان تر می شود. این مواد در نواحی خاص پوست که نیاز به حجیم و سفت شدن دارند، تزریق می گردد و به این ترتیب می توان چین و چروک های پوست را بر طرف کرده و اشکالات ایجاد شده در پوست به خاطر بالا رفتن سن را بهبود بخشید. ژل های پوست دارای کاربردهای مختلف هستند و به همین خاطر مهم است اطلاعات لازم در این رابطه در اختیار شما قرار گیرد.

ژل های پوست دارای غلظت های مختلف هستند و معمولاً هر چه این غلظت بیشتر باشد، از ژل مورد نظر برای تزریق در لایه های عمیق تر پوست استفاده می شود. از انواع مختلف ژل به منظور کمک به افزایش حجم و از بین بردن خطوط چین و چروک همچون خطوط نازولابیال (خطوط ایجاد شده از ناحیه بینی تا دهان)، پر کردن اثر باقیمانده از زخم ها و جراحت های ایجاد شده بر روی پوست، افزایش زیبایی و حجم گونه ها و چانه یا پروتز و تغییر شکل لب ها استفاده می شود.

ژل های پوست در سطح وسیع به دو نوع اصلی طبقه بندی می شوند که عبارت از ژل های غیر دائمی (قابل جذب) یا ژل های دائمی (غیر قابل جذب) از نظر نحوه تاثیرگذاری بر وضعیت پوست می باشند.

ژل های پوست از چه موادی ساخته می شوند؟

امروزه انواع مختلفی از ژل های تزریقی برای پوست وجود دارند که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا می باشند و جراحان زیبایی از آنها برای دستیابی به اهداف مورد نظر یک بیمار استفاده می کنند. هر کدام از این ژل ها دارای فرمول منحصر به فرد برای خود هستند و به این ترتیب دارای ساختار، تراکم، و عمق تزریق متفاوت می باشند. به این ترتیب بعضی از ژل ها برای درمان نواحی خاص بدن مناسب تر از بقیه هستند. معمولاً، ژل های پوست با توجه به ماده ای که از آن ساخته می شوند، طبقه بندی می گردند. برای حفظ سلامتی خود توجه داشته باشید که از محصولات مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا و نام های تجاری معتبر برای اهداف زیبایی استفاده کنید و این درمان را با مراجعه به مراکز درمانی معتبر و پزشکان متخصص که دارای بورد تخصصی در حوزه جراحی زیبایی هستند، دریافت نمایید.

فیلر و تزریق بوتاکس
اسید هیالورونیک (HA)

اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که در پوست انسان یافت می شود. این ماده به برآمدگی پوست و حفظ رطوبت آن کمک موثر می کند. ژل های ساخته شده از اسید هیالورونیک معمولاً نرم و کرم مانند هستند. نتایج حاصل از این درمان موقت است و برای ۶ تا ۱۲ ماه قبل از جذب تدریجی و طبیعی این مواد توسط بدن، دوام و ماندگاری دارند. در بعضی از پرکننده های پوستی اسید هیالورونیک با لیدوکائین مخلوط می شود تا به این ترتیب ناراحتی بیمار در هنگام درمان و پس از آن حداقل گردد. ژل های حاوی اسید هیالورونیک که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا هستند عبارت از ژودرم، بلوترو، رستیلان، پرلان، و ولوما است.


هیدروکسی آپاتیت کلسیم (CaHA)

هیدروکسی آپاتیت کلسیم  یک ماده طبیعی است که در استخوان ها وجود دارد. هنگامی که این ماده به عنوان یک ژل استفاده می شود، ذرات کلسیم بسیار کوچک و میکروسکوپی در این ژل های روان، معلق می شوند. سازگاری ژل های ساخته شده از هیدروکسی آپاتیت کلسیم معمولاً بیشتر از ژل های اسید هیالورونیک است و این شرایط باعث می شود ماندگاری این نوع ژل ها طولانی تر بوده و در حدود ۱۲ ماه برای اکثر بیماران باشد. علاوه بر این، هیدروکسی آپاتیت کلسیم می تواند به تحریک تولید کلاژن طبیعی کمک کند و معمولاً برای لایه ها و درمان چین و چروک های عمیق تر پوست استفاده می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این نوع ژل ها را مجاز دانسته، که برای مثال می توان از رادیس نام برد.


پلی ال لاکتیک اسید

پلی ال لاکتیک اسید یک ماده سازگار با بافت های زنده بدن است (به این معنی که استفاده از آنها در بدن انسان بی خطر می باشد)، و یک ماده ترکیبی زیستی تخریب پذیر می باشد. از این ماده برای سال های طولانی برای ارائه خدمات درمانی مختلف به بیماران همچون ساخت بخیه های قابل جذب استفاده می شده است. پلی ال لاکتیک اسید یک نوع ژل خاص است که نتایج حاصل از استفاده آن نیمه ماندگار است، زیرا نتایج درمان با این ماده معمولاً برای مدت طولانی تر از دو سال دوام و ماندگاری دارد. همچنین این ماده می تواند فرآیند تولید کلاژن پوست را تحریک نماید. به عنوان یک ژل غلیظ، پلی ال لاکتیک اسید معمولاً برای درمان چین و چروک های عمیق تر پوست استفاده می شود. ژل های حاوی پلی ال لاکتیک اسید مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا هستند و برای مثال در این رابطه می توان از محصول زیبایی اسکولپترا نام برد.


پلی متیل متاکریلات (PMMA)

پلی متیل متاکریلات (PMMA) یک ماده ترکیبی و سازگار با بدن انسان است و برای مقاصد درمانی در صد سال گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. هنگامی که از این ماده به عنوان یک ژل پوستی استفاده می شود، این ماده به توده های گرد بسیار ریز تبدیل می شود و در زیر پوست به صورت دائمی باقی مانده و حمایت لازم را برای پوست ایجاد می کند. این ماده همچنین حاوی کولاژن است. کولاژن یک ماده طبیعی موجود در پوست انسان است که می تواند ساختار آن را حفظ کرده و استحکام آن را تامین نماید. سازمان غذا و داروی آمریکا امکان استفاده از ژل های حاوی پلی متیل متاکریلات مثل آرتفیل را مورد تایید خود قرار داده است.


مشکلات قابل درمان با تزریق ژل

ژل های پوست مواد ایده آل برای حجیم کردن پوست نرم و ایجاد ظاهر بهتر برای آن است و امکان استفاده از آن برای رفع مشکلات ایجاد شده در نواحی مختلف صورت وجود دارد. در طول جلسه مشاوره، فرد معالج مناسب ترین نواحی صورت برای تزریق ژل را به منظور دستیابی به نتایج مورد انتظار بیمار مشخص می کند.

ژل ها را می توان برای صاف کردن خطوط و چین و چروک های صورت، ایجاد لب های حجیم تر و بهبود ظاهر اجزای صورت همچون گونه ها و پروتز چانه مورد استفاده قرار داد. امروزه روش درمانی تزریق ژل به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود و مزایای حاصل از آن به شرح زیر می باشد:

    صاف کردن خطوط اخم و چروک های پیشانی.
    بالا بردن و اصلاح ظاهر ابرو.
    تغییر شکل بینی.
    ایجاد برآمدگی و پر کردن خطوط، چین و چروک و ترک های پوست صورت.
     بهبود ظاهر لب ها و افزایش جذابیت آنها.
     اضافه کردن حجم طبیعی لب ها.
     بهبود تقارن صورت و لب ها.
    لیفت و برآمده کردن اجزای صورت.
    اصلاح وضعیت چانه و خط فک .

تزریق ژل چگونه انجام می شود؟
مشاوره قبل از درمان

در طول جلسه مشاوره، جراح زیبایی وضعیت نواحی پوست بیمار را بررسی کرده و سابقه پزشکی وی را دریافت می کند. با توجه به خطرات مربوط به استفاده از ژل ، لازم است شما درباره سوابق پزشکی خود قبل از درمان با فرد معالج صحبت کنید. برای مثال در این زمینه می توان از مشکلات آلرژیک، شرایط پوست و عصب، یا داروهایی که می توانند ایمنی یا نتایج درمان را به خطر اندازند، نام برد. به این ترتیب لازم است با جراح درباره مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئید (همچون آسپیرین، ایبو پروفن، ناپروکسین) یا رقیق کننده های خون صحبت شود، زیرا این شرایط می تواند احتمال ایجاد کبودی در پوست را پس از درمان را افزایش دهد.


درمان با استفاده از تزریق ژل

قبل از شروع درمان، ناحیه مورد نظر تمیز شده و از مواد بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان قبل از انجام تزریق ها استفاده می شود. به هر حال، بسیاری از ژل ها دارای لیدوکائین هستند که می تواند مقداری بی حسی خفیف در ناحیه تحت درمان ایجاد کرده و ناراحتی احتمالی بیمار را در طول درمان و پس از آن کاهش دهند.در ادامه فرد معالج مقدار مناسب از ژل را به زیر پوست بیمار تزریق می نماید.

در این حالت با توجه به نوع ژل و نواحی تحت درمان، بیمار می بایست بتواند نتایج ایجاد شده در وضعیت خود را بلافاصله پس از تزریق ژل مشاهده نماید. بعضی بیماران پس از درمان با کبودی و ورم مواجه شده، اما این علائم موقت هستند و پس از چند روز بر طرف می شوند. بیمار می تواند بلافاصله پس از درمان به محل کار خود باز گردد، اما متخصص زیبایی معمولاً از بیمار می خواهد که قبل از انجام فعالیت های ورزشی یا سایر فعالیت های شدید یک روز به خود استراحت دهد.


دوره پس از درمان با تزریق ژل

افراد متقاضی می توانند به صورت مکرر از این روش درمانی استفاده نمایند. بلافاصله پس از درمان، بیمار ممکن است با قرمز شدن، ورم و گاهی اوقات خونریزی خفیف در محل تزریق مواجه شود، اما توجه داشته باشید که این عوارض جانبی موقت هستند و به سرعت از بین می روند.

نتایج درمان تقریباً بلافاصله در فرد قابل مشاهده است. برای حفظ نتایج ایجاد شده، ممکن است به بیمار پیشنهاد شود از جلسات درمانی مجدد استفاده نماید. در این حالت فرد معالج معمولاً تاریخ جلسه درمانی بعدی را در دفتر خود ثبت نموده و با شما هماهنگ می کند.

برای حداکثر کردن تاثیرات ناشی از ژل های پوستی، به بیمار توصیه می شود اقدامات مراقبتی زیر را پس از درمان مورد توجه قرار دهد:

    نواحی درمان شده را برای ۲۴ ساعت پس از درمان مالش ندهید.
    از سولاریم استفاده نکنید و از قرار دادن پوست نواحی درمان شده در معرض نور مستقیم خورشید برای ۲ هفته پس از تزریق ژل خودداری نمایید.
    فعالیت های عادی مراقبت از پوست و آرایش های مورد نظر خود را بدون وارد کردن فشار اضافی به پوست خود انجام دهید.


مدت دوام و ماندگاری نتایج

مدت زمان دوام و ماندگاری نتایج تزریق ژل بستگی به نوع ژل استفاده شده، ناحیه درمان شده، و خود بیمار دارد. بطور کلی، هر چه غلظت این محصولات بیشتر باشد و در لایه های عمیق تر پوست تزریق شود، دوام و ماندگاری نتایج  افزایش پیدا خواهد کرد.

ژل های حاوی اسید هیالورونیک دوام و ماندگاری موقت دارند و به همین خاطر اغلب اولین محصولاتی هستند که قبل از بقیه به بیماران پیشنهاد می شوند. این نوع ژل ها معمولاً برای ۶ تا ۱۲ ماه با توجه به نوع درمان دوام و ماندگاری دارند. برای مثال، تزریق های انجام شده در ناحیه لب ها با سرعت بیشتر در مقایسه با مواد تزریق شده به خطوط نازولابیال از بین می روند. به هر حال برخی از ژل های حاوی اسید هیالورونیک می توانند دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشند، اما معمولاً استفاده آنها محدود به بخشی از نواحی خاص بدن همچون گونه ها است.

به خاطر اینکه ژل های ترکیبی توسط بدن جذب نمی شوند، می توانند دوام و ماندگاری طولانی تر در مقایسه با سایر ژل ها داشته باشند. این ژل ها می توانند یک انتخاب مناسب برای بیماران باشند، اما باید همواره برای سازگاری با نتایج درمان برای چند سال آمادگی داشت. برای این کار لازم است از خدمات یک فرد متخصص و با تجربه درحوزه درمان های زیبایی استفاده شود.


عوارض

ژل ها معمولاً به عنوان یک روش درمانی زیبایی موثر و بی خطر هستند. به هر حال، قرمز شدن و ورم اندک پوست پس از درمان می تواند از عوارض جانبی این روش درمانی باشد. به هر حال این علائم با توجه به حساسیت پوست، در طول ۲۴ ساعت از بین می روند. علاوه بر این کبودی و باقی ماندن جای سوزن ها بر روی پوست نیز می توانند از عوارض دیگر تزریق ژل باشند که برای چند روز باقی می مانند. در صورتی که پس از تزریق ژل کبودی بر روی پوست ایجاد شود، می توان از کرم آنریکا یا یوریدم برای کمک به برطرف شدن این علائم استفاده کرد. در صورت ایجاد هر گونه ناراحتی و التهاب می توان داروهای ضد التهاب غیر استروئید همچون ایبوپروفن مصرف نمود.


هزینه و قیمت

هزینه تزریق ژل با استفاده از ژل های پوستی بستگی به نوع و نام تجاری ژل استفاده شده و مقدار یا تعداد تزریق های مورد نیاز برای دستیابی به نتایج دلخواه بیمار دارد.

قرار ملاقات

  درخواست ارسال نشد.   Your email has been sent.
Captcha

تماس با مطب

  • آدرس مطب میرداماد :خیابان میرداماد ، تقاطع شریعتی ، پلاک 2، واحد 11  22229478 ( چهار خط )
  • آدرس مطب پیروزی : خیابان پیروزی - روبروی خیابان سوم نیروی هوایی پلاك 212  تلفن: 77486484 -77425903

تماس مستقیم با دکتر حسین احمدی

اینستاگرام

تلگرام