تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بسیاری از افراد در مورد این درمان برای چین و چروک صورت، چیزهایی شنیده اند، ولی بوتاکس چیست؟ بوتاکس در واقع نام تجاری ماده ای است که تزریق آن به درون پوست، باعث از کار افتادن عضلات و جلوگیری از به وجود آمدن یا بدتر شدن چین و چروک می شود.

نام بوتاکس یا سم بوتولینم در واقع از کلمه ی "بوتولوس" به معنی سوسیس می آید. این امر به این دلیل است که این ماده در واقع با یک سم طبیعی مرتبط است. این ماده به عنوان "خطرناک ترین ماده ی سمی شناخته شده" توصیف می شد ولی نشان داده شده که مقادیر مشخصی از دوز های خالص آن در دقیقه، می توانند عملکردی ایمن و بی خطر داشته باشند.امروزه تزریق بوتاکس یکی از رایج ترین اعمال زیبایی در دنیاست.

صورت

۱- رفع خطوط اخم

۲-رفع خطوط خنده

۳-برجسته کردن گونه

۴-رفع چین و چروک اطراف چشم

۵- چروک‌های پنجه کلاغی

۶- رفع چروک پیشانی

۷- فرم‌دهی به ابرو (می‌توان از تزریق بوتاکس برای تغییر شکل ابروها و زیباتر کردن ظاهر آن‌ها استفاده کرد).

۸- لیفت ابرو

۹- اصلاح نامتقارن بودن ابروها (بالا بردن ابروی افتاده و برابر کردن سطح آن با ابروی بالاتر)

۱۰- بالا بردن گوشه‌های لب‌ها

۱۱- برطرف کردن چین‌های لب بالا و پایین

۱۲- خطوط ماریونت

۱۳- افزایش ارتفاع لب برای اصلاح لبخند لثه‌ای

۱۴- صاف کردن پوست چانه (ناهمواری‌های پوست چانه و چاک بیش از حد چانه)

۱۵- بهبود ظاهر اسکارهای جدید و قدیمی


گردن

۱- چین‌های افقی گردن (گردنبند)

۲- خطوط عمودی گردن (گردن بوقلمونی)


سینه

۱- چروک وسط سینه (دکولته)


بدن

۱-درمان تعریق زیاد بدن


بوتاکس چگونه کار می کند؟

اثر بوتاکس به طوری است که پیام های عصبی که به ماهیچه های اطراف محل تزریق می روند را، مسدود می کند. بدین ترتیب این ماهیچه ها شل شده و فعالیت شان نیز کم تر خواهد شد، بدین صورت اثر آن ها بر روی پوست مانند خط ها و چین و چروک ها نیز کاهش خواهند یافت.
روش تزریق بوتاکس

با تزریق بوتاکس به درون بافت، ماهیچه ها را به وسیله ی از کار انداختن انتقال عصبی به مدت ۴ تا ۶ ماه، قفل می کند، بنابراین این عمل باید سالیانه چند بار انجام شود تا نتایج درمانی آن حفظ شوند. تزریق بوتاکس باید حتما توسط یک متخصص با صلاحیت (ترجیحا متخصص زیبایی) انجام شود چرا که تزریق مقدار صحیح به نواحی مورد نظر بسیار مهم است و در صورت خطا ممکن است باعث ایجاد نتایج نا متقارن شود مانند افتادگی عضلات، صورت یخ زده و عدم توانایی در بروز حالات چهره و همچنین پیامد هایی که خطرات بالقوه دارند. در صورت انجام صحیح این عمل، مشکلات زیادی وجود ندارند. در صورت توقف درمان بوتاکس، ماهیچه ها دوباره فعال شده و فرایند پیری ادامه خواهد یافت.

موارد استفاده از تزریق بوتاکس

از بوتاکس می توان به دلایل زیادی در بدن انسان استفاده کرد. این ماده همچنین در درمان عارضه هایی چون تنبلی چشم و دیستونی گردن بسیار مفید است. در حال حاضر از بوتاکس برای درمان عرق کردن بیش از حد دست ها و زیر بغل، استفاده می شود. با این حال، این ماده برای اهداف زیبایی به یک راه حل شناخته شده و ایمن تبدیل شده که می تواند در رفع چین و چروک ها و از بین بردن خط های صورت بسیار موثر باشد.

در حالی که تا کنون کاربرد های زیادی برای بوتاکس پیدا شده و همچنان تحقیق در مورد فواید دیگر آن نیز ادامه دارد، شناخته شده ترین و رایج ترین استفاده ی آن، از بین بردن بی خطر و موثر چین و چروک هاست. با گذشت زمان، استفاده از عضلات صورت برای ایجاد حالات مختلف در چهره، آسیب ناشی از نور خورشید و فرایند طبیعی پیر شدن، می توانند باعث ایجاد چین و چروک و خط در پوست صورت شوند که این چین و چروک ها با استراحت عضلات نیز از بین نمی روند. بوتاکس باعث شل شدن عضلات و در نتیجه جوان تر شدن پوست و کاهش چین و چروک های آن می شود.
عوارض و خطرات

به طور کلی، در صورتی که عمل تزریق بوتاکس به درستی صورت گرفته باشد، در آن صورت می توان گفت که عملی بی خطر و با عوارض جانبی بسیار خفیف است که حتی ممکن است این عوارض اصلا اتفاق نیفتند. در برخی موارد، کبودی یا قرمزی خفیف در ناحیه ی تزریق به وجود می آید که زود از بین می رود. در بعضی مواقع ممکن است فرد در بلعیدن، حرف زدن و نفس کشیدن دچار مشکل شود چرا که عضلات مرتبط با این اعمال نیز شل می شوند که در این صورت به مراقبت های فوری پزشکی نیاز است. اگر چه این اتفاق بسیار نادر بوده و در صورت استفاده ی صحیح و به اندازه ی بوتاکس، ایجاد نخواهد شد. در موارد نادر، ممکن است فرد واکنش آلرژیک از خود نشان دهد که در این صورت باید فورا به پزشک مراجعه کند.

عوارض بوتاکس بسیار نادر بوده و جزو خطراتی اند که در هر نوع درمان پزشکی وجود دارد با این حال بسیاری از افراد در یک استراحت کوتاه بین کار خود، بوتاکس را انجام داده و بلافاصله پس از آن به کار خود باز می گردند. اثرات اولیه ی بوتاکس بر روی عضلات در عرض چند ساعت پدید می آیند ولی اثرات اصلی آن حدود یک هفته بعد ظاهر خواهند شد.
سوالات متداول در مورد تزریق بوتاکس

    آیا این عمل به طور بالقوه پیامد های بلند مدتی دارد؟

دوز مرگبار سم بوتولینم، ۳۰۰۰ واحد است در صورتی که دوز میانگین استفاده شده برای درمان خطوط پیشانی، خطوط دور چشم و درمان خط اخم، در مجموع در حدود ۵۰ واحد است. در ۱۰ سال اخیر نیز دوز های بسیار بالا تری برای درمان اختلالات عضلانی به کار رفته اند. بدن شما ارتباطات عصبی عضلانی خود را بازسازی می کند به همین دلیل، فعالیت عضله با گذشت زمان به حالت عادی باز خواهد گشت.

    درمان با بوتاکس شامل چه فرایند هایی است؟

به منظور ارزیابی حرکت ماهیچه ها، از شما می خواهند که اخم کرده و یا لبخند بزنید. بدین ترتیب بهترین نقطه برای انجام تزریق انتخاب می شود. پس از آن چندین تزریق انجام می شوند که احساسی مانند گزیدگی یک حشره دارند. برخی افراد نیز هیچ گونه ناراحتی احساس نمی کنند.

    در کدام نواحی از بدن می توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد؟

برای اهداف زیبایی، بوتاکس معمولا در نواحی زیر استفاده می شود :

    خطوط عمودی بین ابرو ها (خطوط اخم)
    خطوط بیرون چشم
    خطوط دور چشم
    خطوط افقی روی پیشانی
    خطوط روی پل بینی
    افتادگی گوشه های دهان
    چروک روی چانه

    آیا از بوتاکس برای درمان مشکل تعریق بیش از حد زیر بغل هم استفاده میشود؟

عرق بیش از حد زیر بغل را می توان به راحتی به کمک تزریق بوتاکس درمان کرد که اثر آن نیز تا ۶ ماه باقی خواهد ماند. با این حال، علل به وجود آورنده ی این عارضه (پر کاری تیروئید و یا فئوکروموسیتوم) را نیز باید در نظر گرفت و از درمان علائم ظاهری آن بدون در نظر گرفتن علل اصلی خودداری کرد.

    آیا آقایان هم می توانند از بوتاکس استفاده کنند؟

بله تزریق بوتاکس به یک اندازه برای خانم ها و آقایان مفید است. با این حال، در آقایان ممکن است نیاز به دوز های اندکی بزرگ تر باشد چرا که انقباضات عضلانی آن ها قوی تر است.

    اثرات درمانی چه موقع آشکار خواهند شد؟

معمولا بین ۳ تا ۵ روز برای ظاهر شدن اثرات زمان نیاز است و پس از یک هفته تمامی اثرات آشکار شده اند. به منظور بهبود اثرات درمانی، تا ۲ ساعت پس از انجام تزریق سعی کنید زیاد لبخند زده و اخم کنید. همچنین پوست خود را لمس نکرده و آن را ماساژ ندهید و در حالت عمودی باقی بمانید تا مواد تزریقی از محل خود تکان نخورند.

    اثرات بوتاکس تا چه مدت باقی می مانند؟

اثرات اولیه ی بوتاکس معمولا ۳ تا ۴ ماه باقی می مانند ولی در هر مورد ممکن است این زمان متفاوت باشد. یک جلسه ی ارزیابی پس از دو هفته می تواند مفید باشد. طی این جلسه اثرات درمان را بررسی کرده و اگر ناحیه ای نیاز به تزریق دوباره بوتاکس داشته باشد آن را انجام می دهند. اثرات بوتاکس ممکن است تا ۶ ماه باقی بمانند که در صورت استفاده طولانی مدت از این ماده، اثر آن نیز طولانی تر خواهد شد.

    آیا بوتاکس برای من کاربرد دارد؟

در نظرسنجی های بالینی، ۹۰ درصد افراد گزارش مفید بودن بوتاکس را داده اند.

    آیا بوتاکس تمامی خط ها و چین و چروک ها را از بین می برد؟

خطوط عمیق و خطوطی که برای مدت زمان طولانی وجود داشته اند ممکن است با تزریق بوتاکس از بین نروند. این خطوط نیاز به تزریق ژل دارند. با این حال، در ابتدا باید این را در نظر گرفت که پس از عمل می خواهید ظاهر شما چگونه باشد، صورت بدون هیچگونه چین و چروک طبیعی به نظر نخواهد رسید.

    جایگزین های بوتاکس چه هستند؟

عوامل پر کننده‌ی پوستی از قبیل رستیلین می توانند به از بین بردن خطوط عمیق تر کمک کنند.

    آیا در صورت ادامه ندادن درمان، خطوط صورت  بیشتر خواهند شد؟

خیر، این خطوط طی یک دوره‌ی چند ماهه، به تدریج به حالت اولیه  خود باز می گردند. اگر چه در صورت توقف درمان، فعالیت ماهیچه ها در طول زمان می تواند این خطوط را بدتر کند.

    آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تزریقات بوتاکس نسبتا بدون درد می باشند چرا که به وسیله سوزن های بسیار نوک تیز انجام می شوند. به همین دلیل افراد نیازی به استفاده از داروهای بی‌حسی ندارند. درمان به طور کامل در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان برده و پس از آن می توانید رانندگی کرده و در همان روز به محل کار خود بروید.

    آیا همچنان می توانم حالات مختلف چهره ام را نشان دهم؟

تزریقات بوتاکس طراحی شده اند تا چین و چروک های روی پیشانی و اطراف چشم ها را صاف کنند و تاثیری بر روی حالات چهره نخواهند داشت. نتیجه‌ی نهایی برای هر فرد، خاص خود او تنظیم شده و همچنین در مشاوره  رایگان اولیه در مورد آن بحث خواهد شد.

    پس از انجام تزریق بوتاکس، چه مواردی را باید رعایت کنم؟

تا ۴ ساعت پس از انجام درمان، سعی کنید عضلات درمان شده را منقبض کنید، می توانید این کار را با اخم کردن و یا بالا بردن ابروها انجام دهید تا سم به تمامی نقاط عضله برسد.

از مالیدن، ماساژ دادن و لمس نقاط تزریق بوتاکس تا ۴۸ ساعت پس از درمان خودداری کنید. این امر به برای اطمینان از ماندن سم در نقطه‌ی تزریقی است.

تا ۴۸ ساعت پس از تزریق بوتاکس، از فعالیت شدید و نوشیدن الکل اجتناب کنید.

قرار ملاقات

  درخواست ارسال نشد.   Your email has been sent.
Captcha

تماس با مطب

  • آدرس مطب میرداماد :خیابان میرداماد ، تقاطع شریعتی ، پلاک 2، واحد 11  22229478 ( چهار خط )
  • آدرس مطب پیروزی : خیابان پیروزی - روبروی خیابان سوم نیروی هوایی پلاك 212  تلفن: 77486484 -77425903

تماس مستقیم با دکتر حسین احمدی

اینستاگرام

تلگرام